PGNiG Ventures będzie inwestować w start-upy

W Grupie Kapitałowej PGNiG powstał wehikuł inwestycyjny typu venture capital, który finansować będzie innowacyjne projekty energetyczne. W ciągu najbliższych 6 lat planuje zainwestować w nie ok. 100 mln zł.

Fot. FORUM/ Jaap Arriens

– PGNiG Ventures jest naturalnym krokiem w naszej działalności proinnowacyjnej obejmującej m.in. współpracę ze start-upami. Prawie trzy lata temu zaczęliśmy od inkubatora InnVento, do którego zapraszaliśmy raczkujące start-upy. Potem zaangażowaliśmy się w programy akceleracyjne dla startupów, czego efektem były pilotażowe wdrożenia innowacyjnych rozwiązań w spółkach z Grupy Kapitałowej PGNiG. Przez ostatnie lata zdobyliśmy cenną wiedzę, nabraliśmy doświadczenia i dojrzeliśmy do wejścia na wyższy poziom współpracy ze start-upami. Jesteśmy gotowi do podjęcia ryzyka inwestycyjnego i temu celowi ma służyć uruchomienie własnego venture capital – powiedział Łukasz Kroplewski, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. rozwoju. – Wraz z istniejącym już InnVento, które oferuje start-upom know-how i kontakty, PGNiG Ventures tworzy platformę typu smart-money. Wymiana doświadczeń i dostęp do fachowej wiedzy PGNiG, pozwoli start-upom rozwijać się znacznie szybciej – dodał.

Na polskim rynku istnieje już wiele funduszy typu seed i pre-seed, które pomagają w finansowaniu start-upów w ich bardzo wczesnej fazie rozwoju. Dlatego wehikuł PGNiG Ventures zakłada inwestowanie w rozwiązania technologiczne znajdujące się w fazie wzrostu i ekspansji, czyli takie, które mają już pierwszych klientów, osiągają przychody i poszukują dalszego finansowania. Będzie inwestować w pakiety mniejszościowe, a łączna wartość inwestycji w jeden podmiot może sięgnąć maksymalnie 15 mln zł. PGNiG Ventures szczególny nacisk będzie kładło na rozwiązania typu CleanTech.

– W ciągu najbliższych dwóch lat chcemy zainwestować ok. 30 mln zł. Nie wykluczamy, że po tym okresie, który traktujemy jak pilotaż, możliwe będzie zwiększenie kapitalizacji wehikułu. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy program scoutingowy mający na celu pozyskanie projektów do potencjalnych inwestycji – powiedziała Małgorzata Piasecka, prezes PGNiG Ventures.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

materiały prasowe

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*