Pierwszy europejski hyperloop o krok bliżej do stworzenia ekologicznej alternatywy dla lotów krótkodystansowych
EIT InnoEnergy, europejski fundusz inwestujący w rozwiązania z zakresu zrównoważonej energii, świętował dzisiaj sukces swojego start-upu Hardt Hyperloop, który pomyślnie zakończył dwuletni etap testów wykonalności dla pierwszego europejskiego projektu hyperloop.
Podczas wydarzenia „Grand Reveal”, wspierany przez EIT InnoEnergy start-up Hardt Hyperloop zaprezentował przełomową technologię Hyperloop Lane Switch (HLS). Technologia ta umożliwia przełączanie pasa ruchu pojazdów hyperloop z jednego pasa na drugi, bez dodatkowych lub ruchomych elementów. Pozwala to pojazdom zachować wysokie prędkości i bez wysiłku przełączać trasy oraz łączyć się i odłączać od sieci. Zakończenie HLS oznacza zarówno koniec fazy testowej jak i stanowi początek znacznie większego projektu badawczego zatytułowanego „Europejskie Centrum Hyperloop”.
Podczas pierwszej fazy testów oceniano podstawowe technologie hyperloop, w tym lewitację magnetyczną, środowiska o niskim ciśnieniu, układ napędowy, symulację wagi towaru/ pasażera i technologię zmiany pasów.
Podczas wydarzenia Jacob Ruiter, CEO InnoEnergy Benelux, powiedział: „Zakończenie testów stanowi kamień milowy dla technologii hyperloop. Wprowadzanie tej technologii na rynek całkowicie zmieni sposób w jaki podróżujemy, i jednocześnie zaoferuje zrównoważoną alternatywę dla lotów krótkodystansowych, jak również skrócony czas przejazdu w stosunku do samochodów i pociągów”.
„Z wielką dumą wspieramy Hardt Hyperloop i będziemy nadal ściśle współpracować z konsorcjum w celu zmniejszenia czasu na wprowadzenie rozwiązania na rynek”.
Sascha Lamme, Dyrektor Badań i Rozwoju Hardt Hyperloop, dodał: „Nasze stałe dążenie do wykreowania środka transportu, który zmaksymalizuje rezultaty przy konsumpcji jak najniższej ilości energii po raz kolejny okazało się owocne i dało początek innowacyjnemu mechanizmowi zmiany pasów ruchu”.
Europejskie Centrum Hyperloop
Kolejny etap w rozwoju hyperloop opiera się na stworzeniu 3-kilometrowego pasa, który pozwoli na testowanie pojazdów od współpracujących firm hyperloop i będzie stanowić podstawę do standaryzacji europejskiej infrastruktury i technologii hyperloop.
Kontynuując partnerską współpracę
Zakończenie pierwszego obiektu testowego było możliwe dzięki ścisłej współpracy Hardt Hyperloop z międzynarodowymi partnerami, w tym m. in. Tata Steel, holenderskimi firmami Royal Bam Group i Goudsmit, niemieckimi koncernami Busch i Continental, włoską firmą Prysmian i szwajcarsko-szwedzkim ABB. „To wspaniałe widzieć jak nasza sieć partnerów rozrosła się na całym kontynencie europejskim. Dzięki temu, teraz uosabia europejską tożsamość w możliwie najszerszym zakresie. Co więcej, teraz chcemy iść o krok dalej otwierając Europejskie Centrum Hyperloop” – Tim Houter CEO Hardt Hyperloop. Oprócz współpracujących partnerów Hardt jest również wspierany przez inwestycje z UE, w szczególności organizację InnoEnergy – wspólnotę UE dla innowacji w dziedzinie zrównoważonej energii w Europie wspieranej przez EIT.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
Komentarze
Blisko 16 tys. dotacji na szkolenie pracownika. Urzędy pracy mają jeszcze środki do wydania
Powiatowe Urzędy Pracy wciąż dysponują środkami na dofinansowanie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.…
Czy polski rynek inwestycji Venture Capital czekają kłopoty?
Po kilku rekordowych latach, gdzie rodzimy rynek VC osiągał historyczne wyniki na właściwie…
Ścieżka rozwoju dla start-upów medycznych. Ruszył nowy konkurs
Kilka dni temu podczas konferencji ImpactCEE, dr Tomasz Maciejewski – Dyrektor Instytutu Matki…
Państwowy PFR Ventures zasilił fundusz, który zainwestuje w start-upy nad Wisłą
PFR Ventures zainwestowało 28 mln PLN w fundusz Accelero Ventures. Dodatkowych 7 mln…
Takie pomysły realizują polskie firmy za unijne dotacje. Od cukiernictwa po przekąski dla dzieci
Za unijne środki firmy zlokalizowane na ternie województwa podlaskiego realizują innowacyjne przedsięwzięcia. W…
Globalny gracz ecommerce planuje ekspansję w Polsce
Frisbo, największa w Europie platforma e-fullfilmentowa, planuje zebrać kolejne 10 mln EUR na…