Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

PIT za 2019 rok. Od dziś można składać zeznania podatkowe

15 lutego to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu większości przedsiębiorców. To właśnie od dziś, aż do 30 kwietnia 2020 roku należy złożyć roczne zeznanie podatkowe fiskusowi. Jest jednak jeden wyjątek, gdzie ostatnim terminem jest 2 marca 2020 r.

Fot. Shutterstock/ TimeShops

Jak każdego roku, w pierwszych miesiącach wielu przedsiębiorców musi rozliczyć swoje dochody z urzędem skarbowym. W tym roku pierwszym dniem, kiedy można składać formularze PIT, przypada właśnie na 15 lutego. Teraz m.in. osoby fizyczne prowadzące własną działalność gospodarczą będą miały 75 dni na wysłanie właściwego formularza do urzędu skarbowego. Jednak nie w każdym przypadku.

Dla ryczałtu tylko 16 dni

Choć dla większości ostatni termin na złożenie zeznania podatkowego przypada na koniec kwietnia, to jednak nie dla wszystkich. Wyjątek dotyczy tych, którzy rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dla przypomnienia ta forma rozliczenia jest przeznaczona dla osób prowadzących  działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej i spółki osobowej. Jest to uproszczona forma rozliczeń podatkowych i w odróżnieniu od przykładowo podatku liniowego, jest rozliczany na podstawie przychodów, a nie dochodów przedsiębiorstwa. Ci, którzy zdecydowali się na taką formę rozliczeń, opłacają jedną z siedmiu stawek procentowych: 2 proc., 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 10 proc., 17 proc., 20 proc. O tym, którą stawkę należy wybrać decyduje rodzaj prowadzonej działalności i zarejestrowanych w urzędzie kodów.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Tylko i wyłącznie w przypadku osób rozliczających się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą się oni rozliczyć z fiskusem do 2 marca 2020 roku. Oznacza to jednak, że najpóźniej (jeśli ktoś złożył ostatniego możliwego dnia zeznanie podatkowe) otrzyma zwrot nadpłaconego podatku do 16.04.2020 roku.

W innych przypadkach do 75 dni

Dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych, ale także na podstawie podatku liniowego ostateczny termin na złożenie zeznania podatkowego przypada na 30 kwietnia 20202 roku.

W pierwszym przypadku przedsiębiorca może rozliczyć się wykorzystując jedną z dwóch stawek podatkowych, które wynoszą 17,75 proc. (tylko w 2019 roku, od 2020 będzie już 17 proc.) oraz 32 proc. O tym, którą stawkę należy wybrać decyduje dochód uzyskany w całym 2019 roku. Zatem pierwszą z nich wybieramy, gdy dochody nie przekraczają kwoty 85 528,00 zł. Natomiast z wyższej stawki skorzystamy dopiero w momencie, gdy przekroczona zostanie wspomniana powyżej kwota. Do urzędu skarbowego złożyć należy formularz PIT 36, wraz z załącznikiem PIT B. Jeśli przedsiębiorca zrobi to ostatniego możliwe dnia, to zwrotu nadpłaconego podatku będzie mógł spodziewać się do 14 czerwca 2020 roku.

Natomiast w przypadku podatku liniowego przedsiębiorca będzie płacić podatek według stałej stawki wynoszącej 19 proc., niezależnie od wysokości osiąganych dochodów. Jednak w przeciwieństwie do zasad ogólnych, podatnicy są pozbawieni większości ulg, a także możliwości rozliczenia się w ten sposób z innych źródeł dochodu. Przy rozliczaniu podatku liniowego należy skorzystać z formularza PIT 36L. Dodatkowo należy złożyć (podobnie jak przy zasadach ogólnych) formularz PIT B.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.