Podatnicy chcą, aby zerowy PIT objął młodych przedsiębiorców

Polacy są zadowoleni z wprowadzonego zwolnienia podatkowego dla osób młodych przed ukończeniem 26. roku życia. Jednak chcieliby, aby ulga została rozszerzona także o przedsiębiorców – wynika z sondy przeprowadzonej przez portal PIT.pl.

Fot. YAY Foto

Na grupie 9771 osób portal PIT.pl przeprowadził sondę, w której zapytał czytelników o istotne sprawy związane z tzw. zerowym PIT-em. Jak zauważono, niemal 66 proc. badanych pozytywnie oceniło wprowadzoną ulgę dla osób młodych. Wskazali przy tym, że istotną zaletą tego rozwiązania jest wyższa kwota netto wynagrodzenia otrzymana „do ręki” (35 proc. badanych). Jednak, gdy przyjrzymy się szczegółowej na udzielone odpowiedzi, można zaobserwować, że nowe rozwiązanie, poza politykami i ustawodawcami, popierają głównie młodzi, czyli osoby, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia.

Młodzi przedsiębiorcy też powinni być objęci ulgą

Badanie pokazało także, że nowe rozwiązanie jest niesprawiedliwe społecznie, bowiem nie obejmuje wszystkich grup wiekowych. Co więcej, ulga nie obejmie także wszystkich tych, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia. Do takich osób należą przedsiębiorcy oraz zatrudnieni na umowie o dzieło. Choć są to osoby bardziej zaradne i samodzielne to tzw. zerowy PIT ich nie objął. Jednak niemal aż co trzeci podatnik, chciałby to zmienić.

Jednak jest też spora grupa osób (29 proc.), która nie chciałaby żadnego rozszerzania nowego rozwiązania. Co więcej, woleliby, aby taka ulga nie funkcjonowała. Jak wskazali w ankiecie, obawiają się przede wszystkim tego, że inna grupa społeczna poniesie koszty zwolnienia z podatku osób młodych.

Poznaj więcej wyników z przeprowadzonej sondy w serwisie PIT.pl

 

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*