Ranking kont firmowych

Podszywają się pod CEiDG. Chcą 290 zł opłaty za wpis do katalogu

Naciągacze próbują zarobić na niewiedzy młodych przedsiębiorców. Właściciele nowozarejestrowanych firm są nakłaniani do uiszczenia opłaty za dokonanie wpisu w rejstrze podszywającym się pod CEiDG . Portal MamBiznes.pl dotarł do takiego pisma.

Osoby, które niedawno założyły jednoosobową działalność gospodarczą otrzymują listy z rachunkiem bankowym do zapłaty za umieszczenie świeżo upieczonej firmy w rejestrze, który ma przypominać Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej. Taki dokument wpłynął na skrzynkę pocztową mieszkanki Wrocławia, która kilkanaście dni wcześniej założyła działalność. W piśmie oszuści nakłaniają do zapłaty 290 zł za dopisanie do ewidencji firm. Do pisma dołączony jest rachunek z numerem konta bankowego oraz tytułem „opłata za wpis do rejestru”. Nadawcą dokumentu jest podmiot o nazwie Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm.

Dokument datowany na 14 września powołuje się na zapisy ustawy o utworzeniu katalogu (CRDGiF), która jest wskazana jako podstawa do pobierania opłat. Nazwa katalogu celowo może przypominać rejestr CEiDG prowadzony przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

Treść pisma, które otrzymała nasza czytelniczka

Na podstawie art.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 .(Dz.U. 2004 Nr 173, poz.1807) został utworzony Centralny Rejestr Działalności Gospodarczych i Firm. W dniu 1 września 2018 roku została zarejestrowana działalność gospodarcza o numerze indentyfikacji podatkowe: XXX do Centralnej Ewidencji i Informacji o Dzialalności Gospodarczej.

Rejestr jest na bieżaco aktualizowanym zbiorem informacji o podmiotach gospodarczych , prowadzonym w systemie informatycznym w postaci centralnej bazy danych. Brak płatności skutkować będzie brakiem wpisu do Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm. Pismo zostało sporządzone zgodnie z art.66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r.k.c.(Dz.U. 2014 poz. 121 z późn. zm.)

Opublikowanie wpisu w Centralnym Rejestrze Działalności Gospodarczych i Firm wymaga uregulowania fakultatywnej opłaty rejestracyjnej zgodnie z aktualnym regulaminem CRDGIF w wysokości 290 zł.

 

Właścicielka firmy w rozmowie z nami potwierdziła, że w momencie rejestracji działalności została uczulona przez urzędników o takim procederze. Przyznała, że tylko dzięki temu miała świadomość, że pismo, które otrzymała może wyrzucić do kosza.

To nie pierwszy raz kiedy oszuści próbują żerować na niewiedzy początkujących biznesmenów. Każdorazowo kiedy pojawiają się informacje o podszywaniu się pod CEiDG w celu uzyskania opłaty za wpis Ministerstwo Gospodarki lub obecnie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypominają, że wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest bezpłatny.

Grzegorz Marynowicz
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
właściciel firmy 8 mar 2019 (18:37)

teraz od razu przesyłają listy z kwotą do zapłaty u kuriera !!! dzwoni kurier i mówi że ma przesyłkę za pobraniem. W środku jest faktura za niby jakąś tam usługę !!!! Płaci się od 20 do nawet 400 złotych !!! NIE DAJCIE SIĘ NABIERAĆ !!!!