Pogorszyły się nastroje przedsiębiorców

Przedsiębiorcy z sektora MŚP nie widzą najbliższej przyszłości w różowych barwach – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research. Na taki odczyt wpływ mają głównie firmy prognozujące pogorszenie się sytuacji gospodarczej w Polsce.

Fot: YAY Foto

W ciągu jednego kwartału liczba pesymistów wśród małych i średnich przedsiębiorców wzrosła o blisko 7 punktów procentowych. Obecnie niemal co trzeci przedsiębiorca spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji ekonomicznej. Najczęściej o gorszej kondycji informują firmy handlowe, na co mógł mieć wpływ zakaz handlu w większość niedziel.

Symbolicznie przybyło firm, które kondycję własnego biznesu w pierwszym kwartale 2019 roku podsumowują pozytywnie. Aktualnie grupa optymistów stanowi 14,6 proc. Jednak z drugiej strony, znacząco zmniejszył się poziom wydatków firm. Jak wskazuje Index ZAIR obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP, spadł on do poziomu – 62,47 pkt. Oznacza to mniejszą skłonność firm MŚP do inwestycji w drugim kwartale 2019 roku.

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 500 firm z sektora MŚP. Przeprowadzono je metodą telefoniczną w okresie od marca do kwietnia 2019 roku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*