Ranking kont firmowych

Polacy boją się zakładać firmy w czasie pandemii. Mniej rejestracji niż przed rokiem

Polacy zakładają mniej firm, ale więcej osób wznawia prowadzoną wcześniej działalność gospodarczą. To podstawowe wnioski płynące z danych dostępnych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pandemia znacząco odbiła się na statystykach CEIDG.

Fot. Shutterstock/ MJgraphics

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju do końca czerwca tego roku założono 125 tys. jednoosobowych firm. Taka liczba nowych podmiotów gospodarczych oznacza mniej rejestracji o 42,5 tys. w porównaniu do pierwszego półrocza poprzedniego roku. W roku 2019 w pierwszym półroczy wniosek o rejestrację firmy złożyło 166,7 tys. podmiotów. Ma to związek przede wszystkim z obawą osób myślących o własnym biznesie przed otwieraniem działalności w niepewnym czasie pandemii.

Ten sam czynnik zadecydował o tym, że w analizowanym okresie wzrosła liczba firm, które wznowiły swoją działalność. Do końca czerwca było blisko 100 tys. jednoosobowych firm, które zdecydowały się na taki krok. W analogicznym okresie roku ubiegłego liczba działalności, które wznowiły aktywność wyniosła 89,5 tys. zł.

Sprawdź! Jakie oferty kredytów i pożyczek dostępne są dla Twojej firmy

Za to rośnie liczba aktywnych firm

Z danych CEIDG wynika, że w okresie od 1 stycznia 2019 r. do 11 marca 2020 r., czyli do dnia ogłoszenia w Polsce stanu epidemicznego, liczba aktywnych działalności gospodarczych w naszym kraju wzrosła z 2,40 mln do 2,47 mln.

Natomiast w okresie 11 marca – 11 sierpnia 2020 r. ta liczba wzrosła o 61,8 tys. działalności gospodarczych i obecnie wynosi 2,54 mln aktywnych działalności.

Co więcej, aktualny stan aktywnych działalności gospodarczych jest wyższy o niespełna 80 tys. działalności gospodarczych od tego z początku 2020 r., kiedy w dniach 1-2 stycznia br. wynosił 2,46 mln firm, prowadzących własną działalność gospodarczą.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.