Polacy stworzyli aplikację, która zapłaci za to, że chodzisz. „100 zł za 7 tys. kroków dziennie”

Stworzyliśmy aplikację, której celem jest nagradzanie aktywności fizycznej użytkowników. Idea jest bardzo prosta: idziesz – zarabiasz. Każdy Twój krok jest walutą, którą możesz zapłacić w sklepie. Lista dostępnych produktów i usług jest długa. Można „wychodzić” sobie książki w Empiku, dostęp do Nefliksa, a nawet najnowszego iPhona. Wszystko zależy od tego, jak często i dużo będziemy chodzi – mówi pomysłodawca Boomerun.

Na zdjęciu Tomasz Uściński, twórca aplikacji Boomerun

Grzegorz Marynowicz: Właśnie wystartowała Wasza aplikacja Boomerun. Na czym polega jej działanie?

Tomasz Uściński: Boomerun to polska aplikacja, której celem jest nagradzanie aktywności fizycznej użytkowników. Idea jest bardzo prosta: idziesz – zarabiasz. Każdy Twój krok jest walutą, którą możesz zapłacić w sklepie. Lista dostępnych produktów i usług jest długa. Można „wychodzić” sobie książki w Empiku, dostęp do Nefliksa, a nawet najnowszego iPhona. Wszystko zależy od tego, jak często i dużo będziemy chodzić.

Skąd pomysł, by uruchomić projekt, który wynagradza za aktywność fizyczną i płaci za chodzenie?

Połączenie misji społecznej (aktywizacja osób biernych ruchowo) z celami biznesowymi (zbudowanie innowacyjnej firmy wykorzystującej nowe technologie do promowania aktywności fizycznej). Według szacunków Centre for Economics and Business Research, 5,8 mln Polaków jest biernych ruchowo. Koszty leczenia następstw braku aktywności fizycznej wynoszą 219 mln euro rocznie, czyli 940 mln zł. Zmniejszenie liczby osób biernych ruchowo o 20% pozwoliłoby zapobiec 5,8 tys. przedwczesnych zgonów, a jednocześnie przynieść prawie 200 mln złotych oszczędności.

Jak długo trwały prace nad aplikacją? Ile kapitału pochłonęły? Pojawiały się jakieś przeszkody?

Łącznie praca nad aplikacją trwała 6 miesięcy. Trzeba jednak podkreślić, że w Boomerun aplikacja to jedynie frontend. Pod aplikacją kryje się cały „mózg” firmy, czyli m.in. oprogramowanie insurtech dla ubezpieczycieli oraz inne narzędzia, m.in. z obszaru machine learning.

Jeśli chodzi o przeszkody czystko operacyjne to była nimi ograniczona dostępność informatyków i wysokie koszty IT.

Projekt ewoluował w czasie. Pierwsza koncepcja zakładała, że będzie to narzędzie dla szkół służące do aktywizacji fizycznej dzieci. Później pojawiła się koncepcja stworzenia narzędzia stricte dla osób aktywnych sportowo, głównie biegaczy. Ostatecznie wygrała koncepcja narzędzia masowego, czyli dla wszystkich – od nastolatków, przez millenialsów, po osoby dojrzałe oraz seniorów – każdy, kto się rusza znajdzie w „sklepie” Boomerun coś dla siebie.

Skąd środki na wdrożenie? Finansujecie projekt z własnych środków? Macie lub szukacie inwestora? 

Boomerun szuka kolejnych inwestorów, gotowych wyłożyć kapitał na rozwój biznesu oraz wyjście na rynki zagraniczne.

 

Proszę powiedzieć na przykładzie przeciętnej osoby. Jaką kwotę na zakupy jest w stanie miesięcznie wychodzić?

Według danych Boomerun, umiarkowanie aktywna osoba robi około 7 000 kroków dziennie. To 200 tysięcy kroków miesięcznie i aż 2,5 miliona rocznie. Pozwala to „zarobić” miesięcznie ok. 50-100 zł, w zależności od programu.

Można posłużyć się przykładem osoby, która chodzi  z psem i robi 5 km dziennie. 5 km to ok. 5 tys. kroków, czyli 50 Boomerunów (punktów). Uśredniając można przyjąć, że daje to ok. 2,5 zł dziennie, czyli 75 zł miesięcznie. Nie robiąc więc nic dodatkowego można „wychodzić” sobie miesięczną porcję karmy dla psa.

Czy ciężko przekonywać potencjalnych partnerów, u których użytkownicy wykorzystywać będą „wychodzone” środki? Rozumiem korzyści klienta korzystającego Boomerun, ale co zyskuje taki partner?

Partner ma kilka korzyści. Jest to przede wszystkim zaangażowanie w bardzo pozytywny, społeczny projekt krzewienia świadomości zdrowego trybu życia i aktywności ruchowej wśród Polaków.

Jeśli chodzi o cele stricte biznesowe to jest to dotarcie do specyficznej grupy klientów – osób aktywnych, a także uzyskanie dostępu do nowoczesnych narzędzi np. marketingowych.

Przekonanie pierwszych partnerów było wyzwaniem, teraz gdy rynek zobaczył gotową aplikację i jej niezwykle ciepłe przyjęcie przez użytkowników, dostawcy produktów zaczynają się sami do nas zgłaszać z pytaniem jak się pojawić w aplikacji.

Ile firm lub marek jest w tej chwili zainteresowanych współpracą z Wami? Jakie to podmioty? Na czym chcecie zarabiać? Jaki jest model biznesowy?  

Obecnie jest to ok. 40 marek.

Model biznesowy zakłada rozwój Boomerun w 3 obszarach: mobilnego sklepu z produktami i usługami dla aktywnych (gotowe produkty oraz kody rabatowe), narzędzi insurtech dla ubezpieczycieli (tworzenie systemów pozwalających szacować ryzyko ubezpieczeniowe w grupie osób aktywnych fizycznie), programów motywacyjnych dla pracodawców chcących nagradzać swoich pracowników za aktywność fizyczną.

Prowadzisz ciekawy biznes i chciałbyś o tym opowiedzieć? Napisz na kontakt@mambiznes.pl. Opiszemy Twoją historię!

Jakie cele sobie stawiacie na przyszły rok? Na ile pobrań liczycie?

3 miliony użytkowników aplikacji w 3 lata. Niezależnie od tego mamy cel społeczny, aby aktywować ruchowo milion Polaków. Nie chodzi tu wprost o korzystanie z aplikacji, ale o mobilizację do aktywności ruchowej na fali „szumu informacyjnego” wokół aplikacji.

Kto ma sfinansować ewentualne wypłaty dla osób korzystających z aplikacji ? Dlaczego twórcom aplikacji będzie się to opłacało?

Boomerun zarabia na współpracy z podmiotami, które będą w Boomerun oferować swoje produkty i usługi w zamian za kroki. Model tej współpracy, a co za tym idzie skala integracji po stronie systemów IT, może być bardzo różny. Model wynagradzania jest też złożony i może obejmować opłaty związane z integracją IT, opłaty związane z korzystaniem z narzędzi marketing automation czy też opłaty typu succes fee. Jest to ustalane indywidualnie w zależności od potrzeb dostawcy produktu lub usługi, jak również jego uwarunkowań technicznych.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Alina

18 grudnia 2019 Odpowiedz

Niestety na razie aplikacja to ściema. Pomimo poprawnej instalacji i spełnienia wszystkich warunków, aplikacja nie zlicza kroków i nie przynzjae punktów. Patrząc po ocenach i komentarzach w sklepie play, większość użytkowników ma taki prblem. Wyslałam trzy wiadomości z opisem mojego problemu i prośbą o bezpośredni kontakt. Dwa razy otrzymałam autoodpowiedź z nieprzydatnymi wskazówkami, a za trzecim razem już brak jakiejkolwiek reakcji.

Avatar

Raf87

18 grudnia 2019 Odpowiedz

Działa, tylko trzeba umieć czytać ze zrozumieniem. Specjalnie sciągnąłem, aby się przekonać .

Avatar

muscleandmat

18 grudnia 2019 Odpowiedz

„dotarcie do specyficznej grupy klientów – osób aktywnych”. Ktoś może być bardzo aktywny fizycznie i mimo tego nie robić 7000 kroków. Specyficzna grupa klientów zatem to wyłącznie chodziarze i biegacze.

Avatar

March

31 grudnia 2019 Odpowiedz

Musisz korzystać jednocześnie z apki Fit Google, która działa wraz z Boomerunem i to on liczy kroki, aktywność. Mi liczy i działa wszystko elegancko.

Avatar

W3

18 grudnia 2019 Odpowiedz

wygląda jak płacrnie za pozeolenie bycia śledzonym przez big data. Przy inwigilacji znalazłby się kapitał na wypłaty bonusów za chodzenie. Niemniej to nadal troszke za duża kwota na długotrwały biznes.

Avatar

Piotr

18 grudnia 2019 Odpowiedz

Nie zgadzam się, że biegacze o chodziarze. Codziennie robię 13000 kroków w pracy:)) plus wolny czas wychodzi mi średnio 18-20 tys kroków na dobę😎😎

Avatar

Lecram

18 grudnia 2019 Odpowiedz

Tak jak grubi niezdrowi korzystają z dobrodziejstw publicznej opieki zdrowotnej, tak zdrowi i fit będą korzystać z tego. Pieniądze pójdą dla tych których nie trzeba namawiać do dbania o siebie, a grubi i niezdrowi zostaną grubi i niezdrowi. To nie wypali

Avatar

jestem robotem

18 grudnia 2019 Odpowiedz

Od dawna mi, nomen omen, chodzi taki pomysł po głowie. Niestety jeszcze nie wymyśliłem jak chodzących podłączyć do takiego wielkiego dynama. Pracuję nad tym.

Avatar

J

18 grudnia 2019 Odpowiedz

Nagłówek nie zgadza się z treścią. Powinno być 7000 kroków miesięcznie, a nie dziennie.

Avatar

Kamil

18 grudnia 2019 Odpowiedz

Za 7 tys. kroków dziennie przez miesiąc 😉

Avatar

Ala

18 grudnia 2019 Odpowiedz

Oj, chyba nie umiesz czytać ze zrozumieniem

Avatar

K

19 grudnia 2019 Odpowiedz

dziennie a 100 zł za pełny miesiac

Avatar

Mistrz

19 grudnia 2019 Odpowiedz

hej. właśnie zainstalowałem aplikację. mam do was pytanie. posiadam smartwatcha (HUAWEI FIT OPASKA FITNESS Z PULSOMETREM MES-B19 )- ciągle jest na moim reku. dużo chodzę zaczynam od 4 rano, a kończe zwykle po 21. czy jest jakaś szansa, aby ta aplikacja mogła czytać kroki z tego zegarka? telefon to telefon – nie zawsze jest pod ręką, za to zegarek zawsze. czy jest szansa na sparowanie?

Avatar

pzdziech83pl

9 lutego 2020 Odpowiedz

Mam 1500 Boomerunów to niby około 75 i co z tego jak nie można tego wypłacić 😥

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*