Polak rozkręcił internetowy biznes w Holandii. Stworzył portal dla rodzimych budowlańców

Gdy kilkanaście lat temu wyjeżdżał do Holandii nie mógł spodziewał się, że założy świetnie prosperującą firmę. Zauważył, że w kraju tulipanów nie jest wykorzystywany potencjał naszych, rodzimych firm. – Pracuję nad tym, aby polskie firmy budowlane były najlepszą marką w Europie – mówi Radek Załupka, założyciel portalu buduj.nl.

Na zdjęciu Radek Załupka, założyciel portalu Buduj.nl, Fot. materiały prasowe

Bartłomiej Godziszewski: Skąd wziął się pomysł na taki biznes? Kiedy się to zaczęło?

Radek Załupka: Przyjechałem do Holandii kilkanaście lat temu jako młody student, aby namalować obraz na ścianie. Równolegle mój Holenderski sąsiad architekt zaproponował mi prace przy jednym z jego projektów. Jako że prace manualne nie sprawiały mi żadnego problemu i jak wiadomo każdy Polak jest trochę  majsterkowiczem bardzo szybko awansowałem w hierarchii „budowlanej”. Wyspecjalizowałem się w pracach wykończeniowych, stolarskich. Założyłem firmę i zacząłem współpracować z wieloma specjalistami. Firma zaczęła się rozrastać a mnie coraz bardziej interesował niewykorzystany potencjał naszych rodzimych firm w Holandii. I postanowiłem coś z tym zrobić

Jakie branże skupia portal?

Buduj.nl to portal działający w szeroko pojętej branży budowlanej. Współpracujemy i łączymy firmy budowalne, księgowe, produkcyjne czy handlowe. Budujemy „plemię” firm dumnych ze swoich polskich korzeni, które staję się najlepszą marką budowlaną w Europie. Jeszcze kilka lat temu byliśmy traktowani jako tania siła robocza a teraz to my jesteśmy poszukiwanymi fachowcami. A wszystko to dzięki naszej wspólnej pracy i wytrwałości. Zawsze powtarzam że samemu możesz iść szybko lecz razem zajdziemy daleko.

Czy początkowo portal buduj.nl miał charakter tylko hobbistyczny? Kiedy ten projekt stał się rentowny?

Na początku buduj.nl był dla mnie blogiem pasjonata. Od zawsze interesowałem się filmem i social mediami. Buduj.nl stał się dla mnie projektem dzięki któremu zacząłem realizować swoje pasje w połączeniu ze znajomością holenderskiego środowiska budowlanego. Zdawałem sobie sprawę że zaczynam coś nowego, pionierskiego. Wiedziałem że będę musiał skruszyć naszą Polską skałę nieufności i podbudować nasza pewność siebie. Dlatego nakręciłem wywiady z ludźmi z branży oraz filmy z serii „Nasi tu byli, czyli Polacy budują Holandię”. Chciałem pokazać że jesteśmy otoczeni niesamowitymi ludźmi, którzy z chęcią podzielą się z nami swoim doświadczeniem i wiedzą. A my mamy udział w tak wielu projektach w całej Holandii. Zwieńczeniem mojej pracy było zorganizowanie Pierwszego Polskiego Forum Budowlanego w Holandii.

Jak dużą sumę musiałeś przeznaczyć na stworzenie tego portalu? Były to środki własne?

Buduj.nl do tej pory był w całości finansowany przeze mnie. Rozpoczynając inwestowanie w projekt podszedłem do tego jak do swego rodzaju laboratorium. Celem była nauka , zdobywanie doświadczenia i zbierania jak największej grupy pasjonatów. Cały ten proces kosztował mnie kilkadziesiąt tysięcy euro. Wychodzę z założenia że najlepsze budowle powstają na  solidnych fundamentach.

Jak zarabia na siebie ten portal?

Portal jest organizatorem Polskiego Forum Budowlanego w Holandii, które będzie imprezą cykliczną. Więcej informacji odnośnie najnowszej edycji podamy jeż niebawem. Również pomagamy w promocji firm na naszym portalu w Holandii.

Własny biznes w Holandii, Fot. materiały prasowe

Jak dużo osób tworzy portal?

Portal tworzy kilkunastoosobowa grupa pasjonatów. Są to informatycy, graficy, kamerzyści, montażyści, copywriterzy oraz osoby pomagające mi w prowadzeniu portalu. Niesamowite jest to jak nasza drużyna się rozrasta. Dołączają do nas coraz ciekawsze osoby, które jeszcze bardziej wzbogacają nasz portal. My dopiero zaczynamy😊

Jakie masz plany na najbliższą przyszłość związane z portalem?

My jasno wytyczony plan działania. Pracuję nad tym aby polskie firmy budowlane były najlepszą marką w Europie. Z Buduj.nl szykujemy kolejną edycję Forum Budowlanego jak i wiele nowych sposobów promocji i edukacji polskich firm. Zrobimy wszystko dobrze wykorzystać ogromny potencjał nasz rodzimych firm  – BudujMy razem.

Jak dużo jest obecnie polskich firm w Holandii? Czy ich liczba wzrasta, z czego może to wynikać?

Według ostatnich badań KvK „Bedrijfsleven 2017. Jaaroverzicht ondernemend Nederland” w roku 2018 w Holandii jest około 17916  firm założonych przez Polaków. W tym prawie połowa z nich to firmy budowlane. Dla porównania w 2016 było ich ogółem około 12000. Holandia notuje 5 proc. wzrost firm w roku 2018. Wynika to z bardzo dobrej sytuacji gospodarczej tego kraju. Według mnie jest ona spowodowana niesamowitą zdolnością Holendrów do efektywnego planowania. Tutaj roboczo godziny są bardzo drogie dlatego wszystkie systemy funkcjonowania firm są bardzo dopracowane i wyspecjalizowane.

Jak wygląda prowadzenie biznesu w Holandii? Jakie są wady i zalety?

Rynek Holenderski jest bardzo specyficzny. Kultura biznesowa wymaga trochę innych zachowań niż do tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Holendrzy tworzą wokół siebie mur, który powoli rozbijamy. Często firmy zaczynały od małych projektów, aby stopniowo zostać dopuszczanych do coraz większych. Nasza ciężka praca, sumienność spowodowała to że nam zaufali. Znam wiele firm które zaczynały od pojedynczych prac np. malarskich a teraz wykonują ogromne projekty dla jednej z największych firm hotelarskich w Holandii. Ciężko jest nawiązać współpracę, ale jeżeli się wykorzysta szansę i podejdzie się do swojej pracy sumiennie można osiągnąć naprawdę dużo.

Czy masz jakieś rady dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem w Holandii?

Rozpoczęcie biznesu w Holandii nie jest proste i często ma na to wpływ odrobina szczęścia. Dlatego warto jest korzystać z wiedzy i pomocy Buduj.nl czy firm z którymi współpracujemy. O wiele prościej jest zostać wprowadzony na rynek przez firmy, które są już na tym rynku od lat. Firm, które nauczyły się prowadzenia biznesu z narodem, który w swoim Złotym Wieku opłyną cały świat i  z całym światem robił interesy .

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Patryk

16 kwietnia 2019 Odpowiedz

Super, że chłopak z Kutna robi taką karierę w Holandii!

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*