Polscy przedsiębiorcy wytwarzają ponad 1/3 PKB

Polscy przedsiębiorcy wytwarzają ponad jedną trzecią PKB (35 procent) – tak wynika z raportu przygotowanego przez ekspertów Polityki Insight na zlecenie Polskiej Rady Biznesu.

Fot. FORUM/ Robert Neumann

Są najważniejszym pracodawcą w kraju. 662 tysiące przedsiębiorców prowadziło w ubiegłym roku 884 tysiące firm, w których pracowały 3 miliony 900 tysięcy osób – to 30 procent całego zatrudnienia w gospodarce i 57 procent zatrudnienia we wszystkich przedsiębiorstwach. Przedsiębiorca to osoba, która jest fundatorem i jednocześnie prowadzi własną działalność gospodarczą, zatrudniając co najmniej jednego pracownika.

„Chcemy odróżnić przedsiębiorców od osób samozatrudnionych, ale chcemy ich także odróżnić od grupy firm (…), które nie są ich własnością, jak np. przedsiębiorstwa, które są spółkami akcyjnymi z rozproszonym kapitałem” – wskazał. Dodał, że według szacunków w Polsce jest obecnie ok. 1 mln 200 tys. osób samozatrudnionych. „Do tego mamy jeszcze przedsiębiorstwa prowadzone przez obcokrajowców – takich jest kilkadziesiąt tysięcy” – wyjaśnił.

Według raportu polscy przedsiębiorcy poprzez swoją działalność dokładają do PKB 35 proc. „Może się to wydawać mało, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie przedsiębiorstwa – czyli także międzynarodowe korporacje czy osoby samozatrudnione – to już udział przedsiębiorstw w tej grupie przekracza 50 proc.” – powiedział Czerniak. Jak zauważył, na PKB składa się nie tylko działalność przedsiębiorstw, ale też „państwa, armii, szpitali, czyli tych wszystkich grup, które przedsiębiorstwami nie są i gdzie polscy przedsiębiorcy siłą rzeczy nie prowadzą własnej działalności.

Główny ekonomista Polityki Insight doktor Adam Czerniak podkreślił, że polscy przedsiębiorcy to grupa, która rozwija się bardzo prężnie. Prowadzą głównie mikro przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 10 osób. Średnie zatrudnienie w polskich firmach to nieco ponad 4 osoby. Duże przedsiębiorstwa stanowią 0,3 procent wszystkich firm.

Statystyczny polski przedsiębiorca jest mężczyzną, który ma średnie wykształcenie, ale odsetek tych z wyższym wykształceniem jest większy od średniej unijnej. Ma niespełna 45 lat. „To jeden z najniższych wieków przedsiębiorców w krajach unijnych, młodsi są tylko w Estonii” – powiedział Adam Czerniak. Dodał, że 29 procent przedsiębiorców w Polsce to kobiety. Unijna średnia jest o kilka punktów procentowych niższa.

Według autorów raportu polski przedsiębiorca różni się od swych kolegów z innych krajów unijnych przede wszystkim tym, że jest „obrotny, stara się sprawdzić nowe modele biznesowe, jest lepiej wykształcony i otwarty na nowe technologie”. Natomiast „piętą achillesową polskich przedsiębiorstw” jest ekspansja zagraniczna. Eksport naszych przedsiębiorców, jak zaznaczył Czerniak, nie przekracza 20 proc. „Nasze firmy (…) handlują przede wszystkim za granicą poprzez międzynarodowe korporacje. To duże międzynarodowe sieci są głównymi odbiorcami ich produktów. W rezultacie, o ile są włączeni do europejskiego łańcucha wartości dodanej, to nie wysyłają swoich towarów bezpośrednio za granicę” – powiedział Czerniak.

Według niego niechęć do wychodzenia na zagraniczne rynki wynika głównie z tego, że mamy duży rynek wewnętrzny. „Nie mieliśmy recesji od ponad 25 lat, więc przedsiębiorcy korzystali na tym, że krajowa gospodarka rozwija się szybko i nie mieli motywacji, do tego, by wychodzić za granicę. Teraz to się zmienia. Coraz więcej przedsiębiorców myśli o tym, żeby wyjść na rynki zagraniczne, ale mimo to wciąż ich udział w całości polskiego eksportu jest stosunkowo niski” – wyjaśnił.

W 2016 roku średnie wynagrodzenie brutto w polskich przedsiębiorstwach wyniosło miesięcznie 4131 złotych brutto na osobę, czyli o 274 złote więcej niż wyniosła średnia dla całej gospodarki.

W 2016 roku na inwestycje przedsiębiorcy przeznaczyli 145 miliardów złotych. To trzy razy więcej niż inwestycje firm z kapitałem zagranicznym.

PAP/ IAR/

 

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*