Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Polski Ład. Jaka składka zdrowotna dla firm na liniowym PIT i ryczałcie?

Właściciele jednoosobowych firm rozliczający się stawką liniową 19 proc. zapłacą od przyszłego roku składkę zdrowotną na poziomie 9 proc. Zostanie także wprowadzona minimalna składka. Z kolei przedsiębiorcy korzystający z ryczałtu zapłacą dodatkową składkę wielkości 1/4 płaconych podatków od przychodów i nie będą mogli tej kwoty odliczyć od podatku.

Fot. Shutterstock/ Proxima Studio

Wysokość składki zdrowotnej, którą osoby prowadzące własny biznes zapłacą od przyszłego roku budziła największe zainteresowanie przedstawicieli biznesu. Pierwotnie proponowane rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie były krytykowane przez właścicieli firm rozliczających się na zasadach podatku liniowego. Dziś poznaliśmy ostateczny kształt rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Finansów.

Na konferencji przedstawiciel resortu finansów rozwiał wątpliwości dotyczące ostatecznego kształtu rozwiązań tzw. Polskiego Ładu dotyczących wysokości składki zdrowotnej, jaką zapłacą przedsiębiorcy. Według wiceministra Jana Sarnowskiego osoby prowadzące własny biznes i korzystające przy rozliczeniach z fiskusem z liniowej stawki 19 proc.  zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. Oprócz tego stracą możliwość odliczenia części składki. Innym istotnym elementem nowych przepisów jest pojawienie się  minimalnej kwota składki, dla której podstawą wyliczenia będzie minimalne wynagrodzenie za pracę (2800 zł w roku 2022 r.). W projekcie ustawy zapisano tak:

W przypadku, gdy podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w danym miesiącu, ustalona zgodnie z ust. 2c, jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu pierwszego stycznia danego roku, podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za ten miesiąc stanowi kwota minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu pierwszego stycznia danego roku.

Z kolei właściciele firm rozliczający się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zapłacą składkę zdrowotną w wysokości jednej trzeciej stawki ryczałtu. Jak podkreślił wiceminister – nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie. Osoby opłacające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych będą opłacać miesięcznie składkę od przychodu. W tym przypadku składka będzie obliczana w wysokości 1/3 stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zastosowanej przy opodatkowaniu tych przychodów – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W Polskim Ładzie proponujemy rekordową kwotę wolną na poziomie 30 tys. zł dla wszystkich, którzy mogą z niej korzystać, bez względu na wysokość dochodu. Podniesiemy też próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys. zł. Dzięki temu liczba osób płacących 32% – dodał przedstawiciel resortu finansów.

Polski Ład a osoby prowadzące własny biznes

Pierwsze zarysy tzw. Polskiego Ładu poznaliśmy na początku maja. To wtedy na konwencji rządząca partia przedstawiła propozycje dotyczące różnych sfer społeczeństwa. Także przedsiębiorcy usłyszeli nowe propozycje programowe, które są szeroko komentowane do dziś.  Wśród propozycji podatkowych, które wpłyną na sytuację osób samozatrudnionych wymienić trzeba podniesienie kwoty wolnej od podatku do poziomu 30 tys. zł. Drugim istotnym elementem jest podniesienie wysokości pierwszego progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do ponad 120 tys.

Trzecim filarem zmian, które dotkną także osoby na jednoosobowych działalnościach gospodarczych jest wprowadzenie liniowej składki zdrowotnej oraz zniesienie możliwości odliczenia jej od podatku. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konwencji, że nowej składki liniowej nie będzie można odpisać od podatku, a wpływy z niej zasilą Narodowy Fundusz Zdrowia. Ostatnim elementem podatkowej układanki będzie ulga w PIT, która ma objąć osoby o dochodzie do 10-10,5 tys. zł.

Ministerstwo wskazuje kto zyska

Resort finansów przedstawił także swoje szacunki kto zyska na proponowanych rozwiązaniach. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą przedstawiono przykłady:

– Krawiec z dochodem 3 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 1,3 tys. zł.

– Fryzjer z dochodem 4 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 2 tys. zł.

– Mechanik z dochodem 5 tys. zł, zaoszczędzi rocznie ok. 1 tys. zł.

Wzmocnienie inwestycji i ekspansji

– Aby polskie firmy mogły się rozwijać i być konkurencyjne, system podatkowy powinien wspierać innowacyjny biznes i inwestorów którzy postawią na Polskę. Od 2022 r. w Polsce będzie działać kompleksowy system rozwiązań podatkowych działających równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego – informuje wiceminister Sarnowski.

Będą do niego należeć:

· Ulga B+R wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem.

· Ulga na prototyp, wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji.

· Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanie o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.

· Ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej produktowi linii produkcyjnej.

· Ulga IP Box, która zmniejszy obciążenie na etapie jego sprzedaży.

Resort zapowiedział wprowadzenie:

· Ulgi na IPO wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów, które ułatwią polskim firmom wejście na giełdę i znalezienie potrzebnych im inwestorów.

· Ulgę konsolidacyjną kierowaną do firm, które poprzez połączenie się z innym podmiotem zdecydują się na uratowanie np. swojego kontrahenta, dostawcy lub innego biznesu potrzebującego wsparcia.

· Ulgi na ekspansję, dzięki której wydatki na poszukiwanie nowych rynków dla polskich produktów będą mogły zostać odliczone 2 razy.

· Atrakcyjne podatkowo zasady inwestowania za pośrednictwem Venture Capital, które będą zachętą do lokowania kapitału w innowacyjne polskie przedsiębiorstwa i start-upy.

· Zmodyfikowany i uatrakcyjniony Estoński CIT. To nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków.

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.