Polski Ład – jest odpowiedź. Liniowy PIT i składka zdrowotna dla firm bez zmian

Mała działalność dla jednoosobowych firm z przychodami do 120 tys. zł, wycofanie propozycji dotyczących składki zdrowotnej i utrzymanie możliwości rozliczania działalności liniowym PIT na dotychczasowych zasadach – to główne postulaty zgłoszone przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Shutterstock/ Bartosz Zakrzewski

Polski Ład nie przestaje budzić emocji. Rezygnacji z obciążania osób prowadzących własną działalność składką do Narodowego Funduszu Zdrowia proporcjonalną do przychodów lub dochodów oraz utrzymania możliwości odliczenia składki zdrowotnej od dochodu domaga się od władz instytucja zrzeszająca przedsiębiorców. To odpowiedź organizacji na propozycje zawarte w tzw. Polskim Ładzie. Oprócz pomysłów dotyczących składki zdrowotnej ZPP apeluje o utrzymanie podatku liniowego dla jednoosobowych firm w niezmienionej formie. Są także propozycje zmiany w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, podatku VAT oraz CIT.

Składka zdrowotna i liniowy PIT bez zmian

Propozycje Polskiego Ładu dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą nie przestają budzić emocji, a dyskusja wokół nich nie milknie. Alternatywną postulaty zgłosił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje o rezygnację z obciążenia przedsiębiorców składką NFZ proporcjonalną do dochodów lub przychodów oraz o pozostawienie możliwości odliczenia składki na NFZ od podatku PIT płaconego przez przedsiębiorców.

Organizacja proponuje pozostawienie w systemie jedynie trzech, prostych podatkowo form prowadzenia działalności gospodarczej:

– małą Działalność Gospodarczą dla uzyskujących do 120 tys. zł rocznie przychodu;
– podatek liniowy na dotychczasowych zasadach;
– ryczałt od przychodów ze zmienionymi stawkami.

Oprócz trzech głównych propozycji organizacja postuluje stopniowy wzrost podstawy wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców do poziomu 90% przeciętnego wynagrodzenia. Zdaniem ekspertów skupionych wokół ZPP uzupełnienie wpływów budżetowych, które miały pochodzić z rozwiązań Polskiego Ładu, umożliwić może wprowadzenie:

– jednolitej stawki VAT w wysokości 18,75% (dla najuboższych przewidujemy rozwiązanie rekompensujące w postaci karty socjalnej);
– minimalnej stawki podatku CIT w wysokości 1,0% od przychodów osiąganych w danym roku podatkowym.

Ministerstwo przedstawia projekt

Przypomnijmy, że kilka dni temu Ministerstwo Finansów przedłożyło projekt zmian dotyczących opodatkowania oraz odprowadzania składki zdrowotnej przez osoby prowadzące jednoosobowe firmy. Będący częścią Polskiego Ładu projekt zakłada, że właściciele jednoosobowych firm rozliczający się stawką liniową 19 proc. zapłacą od przyszłego roku składkę zdrowotną na poziomie 9 proc. To w praktyce oznacza, że jednoosobowe firmy na tzw. liniówce zapłacą 28 proc. podatku. Zostanie także wprowadzona minimalna składka. Z kolei przedsiębiorcy rozliczający swoje dochody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będą mogli skorzystać z nieco mniej dotkliwej wersji „nowej składki zdrowotnej” – w ich przypadku podstawą do naliczenia składki będzie przychód pomniejszony o składki na ubezpieczenia społeczne, zaś stawka zostanie zredukowana z 9% do 1/3 wartości stosowanego przez nich dla danego rodzaju dochodów ryczałtu.

Nad projektem obecnie prowadzone są konsultacje. Wczoraj resort finansów poinformował, że zostaną one przedłużone do 30 sierpnia. Wydłużenie do 5 tygodni czasu na konsultacje społeczne to, jak twierdzi ministerstwo odpowiedź na reakcję rynku.

Także premier Mateusz Morawiecki na dzisiejszej konferencji poinformował o wydłużeniu czasu na konsultacje propozycji podatkowych. W ramach  Polskiego Ładu chcemy debaty publicznej i konsultacji, które wydłużymy do 5 tygodni. Chcę, żeby ta ustawa była bardzo dokładnie przedyskutowana – mówił szef rządu. Ponownie podkreślił, że jednym z głównych elementów tego planu jest podniesienie kwoty wolnej. – Podniesiona(kwota wolna przyp. red.) do 30 tysięcy zł oznacza, że za znaczną część pracy pracownik otrzyma większe wynagrodzenie. Zerowy PIT dla młodych, mały ZUS, rozbiegówka – to rozwiązania dla polskich przedsiębiorców i polskich innowatorów – dodał premier.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*