Polski start-up znalazł sposób na szybką sprzedaż mieszkań. Na swój pomysł pozyskał 3 mln zł inwestycji

Sprzedaż mieszkań nigdy nie jest prosta ani szybka. Jednak polski start-up  SonarHome chce to zmienić. – System sam kupuje nieruchomość i od razu wypłaca sprzedającemu należność. W ten sposób proces sprzedaży mieszkania zostaje skrócony z kilku miesięcy do kilku dni – mówi Mateusz Romanowski, założyciel start-upu Sonar Home. Teraz na realizację swojego pomysłu na biznes pozyskał 3 mln zł.

Na zdjęciu Mateusz Romanowski, założyciel i CEO SonarHome

Polska branża Proptech w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Jednym z jej przykładów jest start-up SonarHome. Firma została założona w roku 2017 przez Mateusza Romanowskiego, założyciela i byłego CEO Allani, agregatora ofert ze sklepów internetowych z modą, sprzedanego w roku 2015 Grupie Wirtualna Polska. Teraz na polski rynek wprowadził usługę iBuyer. – Dzięki iBuyer proces sprzedaży mieszkania zostaje skrócony z kilku miesięcy do kilku dni. Takie mieszkanie jest następnie sprzedawane dalej – na wolnym rynku lub bezpośrednio do inwestorów instytucjonalnych. Dzięki wykorzystaniu technologii, analizy danych i doświadczeń w marketingu internetowym, SonarHome jest w stanie sprzedać mieszkanie dużo szybciej niż ich indywidualni właściciele – mówi Mateusz Romanowski, założyciel start-upu Sonar Home.

Mieszkania wyceniane są w oparciu o zaawansowane algorytmy oparte o machine learning, które bazują na danych z ponad 50 tysięcy transakcji, analizowanych od dwóch lat przez SonarHome. W Warszawie dostępna jest wycena oparta o oferty sprzedaży oraz o rzeczywiste transakcje na rynku. W Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu użytkownicy mają dostęp do wycen ofertowych.

– Proces sprzedaży nieruchomości w Polsce wiąże się dziś z wieloma niewiadomymi, jest długotrwały i męczący. Właściciele mieszkań nie znają informacji o ich rynkowej wartości oraz kosztów ewentualnej transakcji. Przez długie miesiące muszą spotykać się z zainteresowanymi, którzy mogą się wycofać lub, na przykład, nie dostać kredytu. Proponując sprawne odkupienie mieszkania za gotówkę, SonarHome adresuje te ryzyka i odciąża sprzedającego. Chcemy zapewnić właścicielom mieszkań maksymalne bezpieczeństwo i uprościć cały proces – mówi Mateusz Romanowski, założyciel i CEO SonarHome.

W odkupienie mieszkań za gotówkę uwierzyli inwestorzy

W ramach pierwszej rundy finansowania, twórcy start-upu pozyskali 3 mln zł. Głównym ich inwestorem został Market One Capital. Ponadto w pomysł Mateusza Romanowskiego uwierzyli także m.in. współzałożyciele Brainly — Michał Borkowski i Tomasz Kraus. Jak zapowiada pomysłodawca, pozyskane środki mają zostać przekazane na rozwój technologii bazującej na uczeniu maszynowym oraz kanałów dotarcia do użytkowników – zarówno sprzedających, jak i kupujących mieszkania – które umożliwią prowadzenie działalności w modelu iBuyingu.

Warto jeszcze wspomnieć, że model iBuying jest dość popularny w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w rejonie Phoenix w Arizonie. To właśnie tam specjalizujący się w obrocie nieruchomościami start-up OpenDoor na początku tego roku pozyskał 200 mln dolarów, przy wycenie ma poziomie 3,7 mld dolarów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

and

14 czerwca 2019 Odpowiedz

To chyba żart.
Niesamowita nowość, skup mieszkań po taniości za gotówkę.
Niesamowite algorytmy, AI, mózgi elektronowe, żeby zrobić to co każdy handlarz potrafi bez pomocy kalkulatora.
Zdradzę algorytm:
Wartość przybliżona 300.000zł. Zależnie od bezczelności i wyczucia stopnia desperacji sprzedającego-> OK mogę dać 220.000zł

Avatar

stukacz

17 czerwca 2019 Odpowiedz

sztuczne mozgi, czary mary, kup mieszkanie za dwa dolary

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*