Ranking kont firmowych

Polski start-up znalazł sposób na szybką sprzedaż mieszkań. Na swój pomysł pozyskał 3 mln zł inwestycji

Sprzedaż mieszkań nigdy nie jest prosta ani szybka. Jednak polski start-up  SonarHome chce to zmienić. – System sam kupuje nieruchomość i od razu wypłaca sprzedającemu należność. W ten sposób proces sprzedaży mieszkania zostaje skrócony z kilku miesięcy do kilku dni – mówi Mateusz Romanowski, założyciel start-upu Sonar Home. Teraz na realizację swojego pomysłu na biznes pozyskał 3 mln zł.

Na zdjęciu Mateusz Romanowski, założyciel i CEO SonarHome

Polska branża Proptech w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Jednym z jej przykładów jest start-up SonarHome. Firma została założona w roku 2017 przez Mateusza Romanowskiego, założyciela i byłego CEO Allani, agregatora ofert ze sklepów internetowych z modą, sprzedanego w roku 2015 Grupie Wirtualna Polska. Teraz na polski rynek wprowadził usługę iBuyer. – Dzięki iBuyer proces sprzedaży mieszkania zostaje skrócony z kilku miesięcy do kilku dni. Takie mieszkanie jest następnie sprzedawane dalej – na wolnym rynku lub bezpośrednio do inwestorów instytucjonalnych. Dzięki wykorzystaniu technologii, analizy danych i doświadczeń w marketingu internetowym, SonarHome jest w stanie sprzedać mieszkanie dużo szybciej niż ich indywidualni właściciele – mówi Mateusz Romanowski, założyciel start-upu Sonar Home.

Mieszkania wyceniane są w oparciu o zaawansowane algorytmy oparte o machine learning, które bazują na danych z ponad 50 tysięcy transakcji, analizowanych od dwóch lat przez SonarHome. W Warszawie dostępna jest wycena oparta o oferty sprzedaży oraz o rzeczywiste transakcje na rynku. W Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Wrocławiu użytkownicy mają dostęp do wycen ofertowych.

– Proces sprzedaży nieruchomości w Polsce wiąże się dziś z wieloma niewiadomymi, jest długotrwały i męczący. Właściciele mieszkań nie znają informacji o ich rynkowej wartości oraz kosztów ewentualnej transakcji. Przez długie miesiące muszą spotykać się z zainteresowanymi, którzy mogą się wycofać lub, na przykład, nie dostać kredytu. Proponując sprawne odkupienie mieszkania za gotówkę, SonarHome adresuje te ryzyka i odciąża sprzedającego. Chcemy zapewnić właścicielom mieszkań maksymalne bezpieczeństwo i uprościć cały proces – mówi Mateusz Romanowski, założyciel i CEO SonarHome.

W odkupienie mieszkań za gotówkę uwierzyli inwestorzy

W ramach pierwszej rundy finansowania, twórcy start-upu pozyskali 3 mln zł. Głównym ich inwestorem został Market One Capital. Ponadto w pomysł Mateusza Romanowskiego uwierzyli także m.in. współzałożyciele Brainly — Michał Borkowski i Tomasz Kraus. Jak zapowiada pomysłodawca, pozyskane środki mają zostać przekazane na rozwój technologii bazującej na uczeniu maszynowym oraz kanałów dotarcia do użytkowników – zarówno sprzedających, jak i kupujących mieszkania – które umożliwią prowadzenie działalności w modelu iBuyingu.

Warto jeszcze wspomnieć, że model iBuying jest dość popularny w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w rejonie Phoenix w Arizonie. To właśnie tam specjalizujący się w obrocie nieruchomościami start-up OpenDoor na początku tego roku pozyskał 200 mln dolarów, przy wycenie ma poziomie 3,7 mld dolarów.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
stukacz 17 cze 2019 (11:10)

sztuczne mozgi, czary mary, kup mieszkanie za dwa dolary