Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Chcę zarabiać na toalecie bezobsługowej

Brudne, zaniedbane i cuchnące – taki obraz toalet miejskich zna większość Polaków. Mało kto zastanawia się nad tym, w jaki sposób zacząć na nich zarabiać. A jeżeli już ktoś się na to zdecyduje, to czy musi stosować kasę fiskalną?

Pytanie czytelnika:

Prowadzę działalność gospodarczą na terenie giełdy warzywnej (posiadam kasę fiskalną). Chciałbym dorobić na płatnej toalecie. Na terenie giełdy znajduję się taka toaleta, ale jest w opłakanym stanie. Zaproponowałem kierownictwu giełdy, że wydzierżawię toaletę, dokonam remontu, itd. i otrzymałem zgodę. W jaki sposób będę rozliczał się z urzędem skarbowym? To ma być toaleta bezobsługowa (wrzucanie opłat do klamki w drzwiach), ja będę tylko zajmował się sprzątaniem i zaopatrzeniem toalety w środki czystości.

Odpowiedź:

Nasz czytelnik podaje, że prowadzi już firmę, nie pisze jednak, jaką formę opodatkowania stosuje. Należy więc przypuszczać, że jego pierwszym krokiem powinno być rozszerzenie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzenie toalet można zaliczyć do kategorii PKD 37.00.Z Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków.

Podklasa ta obejmuje:

– obsługę sieci kanalizacyjnych i systemów oczyszczania ścieków,

– gromadzenie i transport ścieków przemysłowych lub pochodzących z gospodarstw domowych od jednego lub wielu użytkowników oraz wody deszczowej za pomocą sieci kanalizacyjnej, kolektorów, zbiorników oraz pozostałych środków transportu (wagonów-cystern itp.),

– opróżnianie i czyszczenie zbiorników gnilnych, dołów ściekowych (kloacznych); utrzymanie toalet chemicznych,

– oczyszczanie ścieków (włączając ścieki przemysłowe, pochodzące z gospodarstw domowych lub basenów kąpielowych itp.) w procesach fizycznych, chemicznych i biologicznych takich jak: odsiewanie, filtrowanie, oczyszczanie mechaniczne na kratach i sitach, sedymentację itp.,

– utrzymanie, czyszczenie systemów kanalizacyjnych i drenażowych, włączając przetykanie rur.

Jaki podatek do US

Od właściwego zakwalifikowania rodzaju prowadzonej działalności w ewidencji działalności gospodarczej zależy sposób rozliczenia czytelnika z Urzędem Skarbowym. Chodzi o np. stawkę karty podatkowej określonej w decyzji US bądź wysokość opłacanego ryczałtu. – Należy wspomnieć również, iż dotychczasowy sposób rozliczania ze skarbówką warunkuje sposób opodatkowania opisanych w pytaniu czynności – zwracają uwagę eksperci z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Konsekwencje w podatku VAT

Rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności przez naszego czytelnika będzie miało także swoje konsekwencje w rozliczaniu podatku od towaru i usług.
– Otóż pod poz. 142 znowelizowanego załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono jedynie usługi: odprowadzania i oczyszczania ścieków sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 37. Poprzez przedrostek ex. zostały wskazane konkretne usługi z grupowania PKWiU 37, których dotyczy obniżona stawka w wysokości 8%, czyli „usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków” – wyjaśniają nasi eksperci.

Naszego czytelnika będzie więc obowiązywała obniżona stawka VAT w wysokości 8 proc.

Z kasą czy bez

O zwolnieniu z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych mówi Rozporządzenie Ministra Finansów z lipca 2010 roku. Wskazuje ono, że z takie zwolnienie obejmuje m.in. usługi świadczone przy użyciu urządzeń, w tym wydających bilety, obsługiwanych przez klienta, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność:

1. w bilonie lub banknotach, lub

2. innej formie (bezgotówkowej), jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Dodatkowo podmiot rozpoczynający działalność zwolniony jest z obowiązku ewidencjonowania przy pomocy kasy fiskalnej do wysokości obrotów 20 tys. zł rocznie.

Nasz czytelnik, zgodnie z Rozporządzeniem MF, nie będzie musiał stosować kasy fiskalnej przy zarabianiu na bezobsługowej toalecie. Nadal jednak będzie ewidencjonował na kasie sprzedaż warzyw.

– Ziemniaki na patyku pomysłem na biznes

– Otwieramy kolekturę lotto

Komentuje zespół Kancelarii Prawnej Skarbiec

W opisanej sytuacji, skoro Czytelnik prowadzi już działalność gospodarczą, a w pytaniu nie są powołane zasady opodatkowania, należy zauważyć, że pierwszym krokiem powinno być rozszerzenie wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Do 31 grudnia 2010 r. usługi tego rodzaju sklasyfikowane były w kategorii 90.0 – usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.

Przeczytaj całą opinię prawnika

Jeżeli jakiś problem związany z prowadzeniem firmy spędza Ci sen z powiek i nie potrafisz go rozwiązać – napisz do nas. Nasi eksperci m.in. z dziedziny podatków, dotacji unijnych, prawa pracy czy też finansów i bankowości służą pomocą. Do Państwa dyspozycji jest mail [email protected].


Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.