Zakładamy szkołę tańca

Programy telewizyjne takie jak „Taniec z gwiazdami” czy „You Can dance” oraz filmy takie jak  „High School Musical”, Salsa” czy „Step Up” sprawiły, że Polacy zaczęli kochać taniec. Boom na naukę tańca porównywalny jest do oblężenia jakie przeżywały szkółki karate w czasach popularności w Polsce Bruce’a Lee. I dopóki programy w TV nadal będą miały tak dużą oglądalność, a Hollywood nadal będzie produkował filmy o tańcu, nie zanosi się na to, aby moda na taniec zmalała. To z kolei otwiera drogę do całkiem zyskownego biznesu. Jak zatem otworzyć szkołę tańca?

Taniec – szerokie spektrum możliwości

Prowadzenie szkoły tańca nie wymaga od właściciela posiadania stopnia mistrzowskiego w tańcu czy samodzielnego prowadzenia zajęć – od tego może zatrudnić instruktorów. Nie zmienia to jednak faktu, że dobrze, na tańcu się znać. Minęły już bowiem czasy, kiedy pod nazwą „kurs tańca” kryło się tango, walc i fokstrot wraz z kilkoma godzinami zajęć z tzw. tańca 2 na 1 – tak popularnego na weselach.

Teraz, klienci zamiast klasyki oczekują nowoczesnych rytmów i maksymalnie szerokiej oferty – od tańca Bollywood, przez taniec brzucha, afro jazz, salsę kubańską i L.A., latino, sambę, bachatę, funky, nikedance, dancehall, reggeaton, show dance, breake dance, elektro dance, sexy dance, aż po flamenco. Lista możliwości w jakich szkolić można kursantów stale się wydłuża, bo przybywa instruktorów, dla których praca w szkole tańca jest połączeniem możliwości zarobkowania z pasją.

Rueda, czyli robimy analizę rynku

Popularność zajęć tanecznych sprawiła, że na rynku otworzyło się sporo nowych szkół tańca – praktycznie w każdym większym mieście jest ich przynajmniej kilkanaście. Reprezentują one różnorodny poziom- od profesjonalnych studiów tańca z bogatą ofertą i doświadczonymi instruktorami, po niewielkie sali tworzone przy centrach fitness, w których tańczy się najpopularniejsze tańce. Głównym pytaniem podczas analizy lokalnego rynku do biznesplanu będzie więc nie ile jest szkół, ale jakie są to szkoły i gdzie są zlokalizowane.

Rynek szkół tańca, mimo iż konkurencyjny, to nie jest jeszcze nasycony. Po ilości osób które dopytują się o kolejne zajęcia i które na nie przychodzą można sądzić, że stale brakuje nowych miejsc. Brakuje też miejsc, które poza salsą, tańcem klasycznym, latino, hip-hopem i tańcem brzucha oferować będą również inne formy zajęć a także taniec w parach. Dodatkową korzyścią w tym biznesie jest brak konieczności posiadania pozwoleń lub licencji –jedyne o czym musimy pamiętać to opłaty do ZAIKSu za korzystanie z muzyki.

Taniec z ołówkiem – czyli biznesplan

Siłą w zdobyciu sukcesu na dość konkurencyjnym rynku szkół tańca, jest doskonale stworzony biznesplan, w którym zbierzemy wszystkie mocne strony, którymi nasza szkoła tańca może walczyć o klientów. Główne punkty przewagi konkurencyjnej będą zwierać się w trzech punktach:

– lokalizacja szkoły
– oferta  i jej różnorodność
– marketing i sposoby dotarcia do klientów

Lokalizacja szkoły

Do otworzenia szkoły tańca idealnie nadają się trzy lokalizacje:

– centrum miasta (gdzie każdy ma blisko i łatwo dojechać do szkoły)
– centrum dużego osiedla (o ile na osiedlu mieszka spora ilość osób między 18 a 40 rokiem życia, a samo osiedle nie jest zdominowane przez jedną subkulturę)

– okolice dużych ośrodków biurowych – lokalizacja atrakcyjna zawłaszcza w dużych miastach – w takim przypadku, targetem szkoły tańca są kończący pracę pracownicy, a szkoła funkcjonować będzie głównie popołudniami

Oferta i jej różnorodność

Choć najpopularniejsze kusy tańca to salsa, style latynoamerykańskie, hip-hop, taniec nowoczesny, oraz taniec klasyczny, warto stworzyć ofertę obejmującą możliwie szerokie spektrum kursów, wraz z zajęciami ze stylingu tanecznego oraz izolacji (zajęcia przygotowujące do tańca różnych stylów). Taniec wciąga i nasi klienci po zakończeniu jednego kursu, chętnie zapiszą się na inne zajęcia aby poszerzyć swoje umiejętności

Taniec z gwiazdami czyli marketing

Na zatrudnienie największych gwiazd z popularnych programów telewizyjnych raczej nie będziemy mieć szans na początku działalności, co nie zmienia faktu iż w obszarze marketingu i planowania strategii funkcjonowania szkoły tańca nie ma wielu możliwości.

Marketing internetowy

Podstawą jest strona internetowa, na której informować będziemy naszych potencjalnych klientów o nowych kursach i która umożliwiać będzie zapisy na poszczególne zajęcia. Warto zadbać również o marketing szeptany w Internecie (polecający naszą szkołę), oraz obecność na wszystkich portalach i serwisach społecznościowych poświęconych tańcu – a jest tego naprawdę sporo.

Marketing off-line

Skutecznym narzędziem reklamy w przypadku szkół tańca są plakaty reklamowe oraz ulotki rozdawane w miejscach w których przebywa target poszczególnych kursów. Najczęściej będą to okolice stref biurowych, centra miast, uczelnie.
Można również zorganizować bezpłatne pokazy które zachęcą osoby, które do tej pory nie myślały jeszcze o nauce tańca.

Programy partnerskie

Szkoła tańca może zostać wciągnięta do programu partnerskiego przeznaczonego dla firm. W ramach takiej współpracy, szkoła otrzymuje zryczałtowane wynagrodzenie w zamian za prowadzenie kursów dla pracowników firmy. Można uczestniczyć również w programach firm organizujących pozapłacowe świadczenia dla pracowników (tak działa np. system Benefit)

Wartości dodane

No dobrze, uczymy naszych kursantów tańczyć. Czego jeszcze mogą oni oczekiwać? Otóż każdy, kto uczy się tańczyć, chce zarówno móc ćwiczyć nabyte umiejętności, jak i sprawdzać je poza salą do ćwiczeń –jednym słowem, warto zaoferować kursantom dodatkową możliwość zabawy.

Jak to zrobić?

Największe i najbardziej prężnie działające szkoły tańca współpracują z dużymi dyskotekami i klubami, w których organizowane są wieczorki tematyczne poświęcone danemu stylowi tańca. Szkoła tańca, w zamian za reklamę klubu i dostarczenie mu gości, nie płaci nic za organizację takich imprez. Kursanci zaś, są zadowoleni, że poza zajęciami, ich szkoła dba o to, aby mieli oni gdzie pobawić się we wspólnym gronie.

Cross-body, czyli taniec czas zacząć

Szukając lokalu na szkołę tańca, pamiętać trzeba o tym, że poza salą koniecznie zapewnić trzeba uczestnikom kursów szatnię. Dobrze też wydzielić miejsce na niewielką kawiarenkę w której można kupić coś do picia.
Przy wyborze konkretnego lokalu do wynajęcia przede wszystkim zwracamy uwagę na wentylację oraz jakość podłogi.

Podłoga powinna być wykonana z paneli bądź zainwestować można w profesjonalną podłogę baletową. Wykonana jest ona z brytów gumy, dzięki czemu można ją składać i rozwijać. Przy wynajmowanym pomieszczeniu jest to znacznie bardziej korzystna opcja niż finansowanie nowej podłogi.

Sala taneczna musi być dobrze wentylowana, aby nie powstawały nieprzyjemne zapachy. Najlepiej jeśli jest klimatyzacja. Jeśli nie, warto zmierzyć poziom wentylacji. W sali przeznaczonej na zajęcia przepływ powietrza powinien wynosić około 1500 m3/h

Mając salę trzeba również znaleźć instruktorów. Ogłoszenia zamieszcza się w serwisach ogłoszeniowych, a także szuka metodą bezpośrednią – poprzez znajomych lub podkupując instruktorów z innych szkół. Wielu z nich szkoli jednocześnie w kilku miejscach. Zatrudniając instruktorów warto zwrócić uwagę nie tylko na ich umiejętności formalne, ale również talent pedagogiczny i podejście do samej nauki tańca. Kursanci do niesympatycznego instruktora nie będą przychodzić!

Sprawdźmy, ile możemy wytańczyć!

Skoro wiemy już wszystko o prowadzeniu i zakładaniu szkoły tańca, oszacujmy nasze koszty oraz przyszłe zyski. Najpierw ta mniej przyjemna część, czyli inwestycje:

Koszty początkowe:

– adaptacja sali (podłoga, lustra, drążki) – ok. 5 tys.- 20 000 tys. zł – w zależności od wielkości sali
– szatnia dla kursantów – szafki ubraniowe BHP 4 drzwiowe 4 sztuki – ok. 3 tys. zł.
– sprzęt audio – ok. 3 tys. zł
– muzyka (płyty CD z muzyką) – ok. 1000 zł
– komputer, oprogramowanie, kasa fiskalna – 3000zł
– strona Internetowa – 1500 zł


Do tego dochodzą koszty stałe:

– wynajęcie sali – w zależności od wielkości i miasta – ok. 5000 zł /mies
– wynagrodzenie dla instruktorów (zatrudnienie na umowę o dzieło) – od 50 do 250 zł / godz.
– ZAIKS – 5,50 zł za grupę do 20 osób, 11 zł za grupę do 50 osób za każde zajęcia
– serwer i domena dla strony – 50-100 zł mies.
– księgowość – 200-400 zł mies.
– opłaty za internet i telefon – 150 zł mies.
– ZUS – 800 zł mies. (w przypadku zniżki dla początkujących przedsiębiorców 300 zł)
– plakaty reklamowe i inne formy reklamy – 300zł

Przy założeniu prowadzenia codziennie (również w weekendy) dwóch grup tanecznych po 20 osób w grupie (a więc bardzo skromnie), koszty miesięczne prowadzenia działalności wyniosą więc 10218 zł

A ile zarabiamy? Przyjmując, że średnio godzina zajęć na kursie tańca kosztuje 20 zł (a nie jest to cena wygórowana) to miesięcznie nasi kursanci zapłacą nam 22400 zł

Nasz zysk przy tak skromnej ilości kursantów wyniesie ponad 12.000 zł.

Im zaś większe zainteresowanie i większa inwestycja w reklamę, tym większe zyski, bowiem koszty miesięczne zwiększą nam się przy większej ilości kursantów zaledwie o koszt instruktora oraz ZAIKSu.

Taniec nie stale zyskuje na popularności a pomagają mu w tym nie tylko media, ale również sami klienci kursów tańca, którzy wciągają w nowe hobby swoich znajomych. Prowadzenie szkoły tańca, jest więc pomysłem jak najbardziej na czasie – zwłaszcza dla tych osób, które same kochają tańczyć. Dzięki temu można połączyć przyjemność z biznesem. Stosunkowo niskie koszty otwarcia oraz prowadzenia biznesu pozwalają też rozważać tą formę działalności osobom których kapitał początkowy nie jest imponujący. Osoby, które zdecydowały się na ten biznes nie żałują swojej decyzji i zgodnie twierdzą, że na szkole tańca można nieźle zarobić.

To co, drodzy przedsiębiorcy? Na parkiet !

Przeczytaj o innych pomysłach na biznes:

– Zakładamy szkołę językową

– Jak założyć sklep internetowy?

– Automaty vendingowe to niezły biznes

– Jak założyć prywatne przedszkole?

– Otwieramy własny pub

Sabina Stodolak

MamBiznes.pl

foto: weselinka.pl

Komentarze

Avatar

Ala

12 marca 2009 Odpowiedz

Poprawione, dziękujemy:-)

Avatar

majk

16 kwietnia 2009 Odpowiedz

super artykul.
ktos orientuje sie jakie wymagania odnosnie szatni i toalet?czy moze byc toaleta koedukacyjna?

Avatar

tomik

20 kwietnia 2009 Odpowiedz

czy sa jakieś formy dofinansowania takiej szkoły tańca??

Avatar

Sagi

5 kwietnia 2010 Odpowiedz

Dobrze ze juz cwicze towarzyski.. w niedalekiej przyszłości bd mógł otworzyc moja własna szkole tanca z moja partnerka.;]

Avatar

WiKo

5 kwietnia 2010 Odpowiedz

średnia godzina tancza kosztuje 20 zł!? NEVER! ja płace 40 zł miesiecznie czyli jakies 4 lekcje. MImo wszytsko to nadal bardzo opłacalny biznes.

Avatar

bajla

23 maja 2010 Odpowiedz

WiKo to chyba w bardzo maly miescie.

Avatar

a

10 lipca 2010 Odpowiedz

w Warszawie godzina kosztuje 30-35 zł…

Avatar

agiej D.n.A Crew (B-boy)

21 lutego 2011 Odpowiedz

z tymi cenami za zajęcia to przesada haha 20zł w krk to wiele max 5zł za zajęci NIE WIĘCEJ!! ludzie zakładają szkoły tańca i co im z tego jak jest tak wiele ze nie ma ludzi… na zajęciach max 10 os. :/ tragedja

Avatar

playback-artim

29 kwietnia 2011 Odpowiedz

Muzykę można kupić od niezależnych autorów i wykonawców i wtedy odpada ZAIKS, STOART i inne OZZ. Wystarczy poszukać na wyszukiwarce „kurs tańca bez zaiks”

Avatar

enoma

14 maja 2011 Odpowiedz

Instruktorzy zatrudnieni na umowę o dzieło?? chyba raczej umowa -zlecenie!!!!!

Avatar

Odetka

13 listopada 2011 Odpowiedz

Świetny artykuł, właśnie muszę zrobić pracę na WOS, założyć własną firmę i wybrałam Szkołę Baletową, bo sama tańczę, a tu proszę – taki piękny artykuł z kosztami i wszystkim czego potrzebuję! 🙂

Avatar

Odetka

13 listopada 2011 Odpowiedz

I chciałam jeszcze dodać, że za zajęcia w Poznaniu płacę 30 zł za 1,5h. Ale to za balet. Jakim cudem w Krakowie płaci się 5 zł za godzinę? O_o

Avatar

ALX

20 maja 2013 Odpowiedz

haha ktoś kto napisał że 5zł za godzine w krk to chyba nigdy nie tańczył , albo co najwyżej u siebie w domu 😛 ceny są podobne jak w warszawie, 25-35zl/h zależy gdzie i jaki rodzaj tańca.

Avatar

dance

20 maja 2014 Odpowiedz

prowadzę szkołę tańca i to co tu przeczytałem, to brednie oderwane grubo od rzeczywistosci. 🙂

Avatar

rapley

21 września 2014 Odpowiedz

do dance: to napisz proszę jakie są realia. Z chęcią przeczytam.

Avatar

Karolina

11 listopada 2015 Odpowiedz

Jakiego programu do szkoły warto używać ? Proszę o opinie na temat IDanceSoft? Czy warto? Właśnie zakładam szkółkę i nie mogę sie zdecydować…

Avatar

celineduboi01@gmail.com

10 marca 2016 Odpowiedz

Kredyt świadkiem między rozsądne uczciwi szczególności

Witam wszystkich drodzy przyjaciele
Pragniemy dzielić się naszą radością. Byliśmy bardzo zły w ostatnich miesiącach z naszego domu
my prawie utracone z powodu kredytu z naszego banku do wysokości rzeczywiście trudne do zniesienia. Przyjaciel mojego
Mąż poleca nas do jednego z jego współpracowników, który specjalizuje się w sprawach udzielania i finansowania.
Bardzo szybko pomógł nam dając nam szybkie pożyczki w ciągu 3 dni, więc czcimy nasze winy po stronie
bank i dał nam bardzo rozsądny czas spłaty. Nigdy nie mieliśmy tego
rodzaj szczęścia w naszym życiu i nie będzie jedynym, cieszyć się nim, bo wiemy, że wiele
inni, jak chcielibyśmy, aby wykorzystać ten kredyt bez pośrednictwa banków, że są one
niemiłosiernie. Z tej okazji mieliśmy pozwoliło nam to zrobić reklamę to można skontaktować
bezpośrednio: celineduboi01@gmail.com jest gotowy do zaspokojenia tych klientów w ciągu 72 godzin
Otrzymanie ich wniosek.

E-mail: celineduboi01@gmail.com

Avatar

Kasia

12 września 2016 Odpowiedz

Karolina my używany IDanceSoft do obsługi naszej szkoły i sobie chwalimy, ułatwia życie zdecydowanie. Prosty system ale za razem bardzo zaawansowany, wszystko przez przeglądarkę, nic nie trzeba instalować i z każdego komputera jest do tego dostęp. To się chwali bo kiedyś kupiliśmy za ponad 3 tys program na komputer i nie było żadnych aktualizacji i nowości, a teraz cały czas jakieś nowości, udogodnienia.

Avatar

matix

4 sierpnia 2017 Odpowiedz

Sam plan założenia szkółki czy też szkoły tańca jest dobry. Wszystko fajnie rozplanowane oraz rozpisane pomyślnie lecz uważam, że dużym ułatwieniem przy prowadzeniu były system CRM. Oprogramowanie te można przystosować do każdej aplikacji typu Android, Windows Phone, IOS oraz jest to praca zdalna jak i za równo te oprogramowanie ma fajne niskie ceny. 😉

Avatar

matix

4 sierpnia 2017 Odpowiedz

jjjjj

Avatar

matix

4 sierpnia 2017 Odpowiedz

Sam plan założenia szkółki czy też szkoły tańca jest dobry. Wszystko fajnie rozplanowane oraz rozpisane pomyślnie lecz uważam, że dużym ułatwieniem przy prowadzeniu były system CRM. Oprogramowanie te można przystosować do każdej aplikacji typu Android, Windows Phone, IOS oraz jest to praca zdalna jak i za równo te oprogramowanie ma fajne niskie ceny. 😉 https://kamflex.pl/blog/62#program-dla-szkoly-tanca

Avatar

ilona

22 listopada 2017 Odpowiedz

Polecam najlepsze zajęcia taneczne we Wrocławiu w szkole tańca http://kt-extra.pl/pl

Avatar

Piotr

30 maja 2019 Odpowiedz

Po 10 latach od publikacji tego artykułu WIELE SIĘ ZMIENIŁO!!! 🙂

Na rynku pojawiły się osoby wyspecjalizowane w otwieraniu szkół tańca oraz kompetentne do restrukturyzacji już działających szkół.
Zakres działań zarówno biznesowy, jak marketingowy oraz rekrutacyjny…

Warto się do nich zgłosić po pomoc czy poradę! Lepiej zapłacić za wiedzę, niż płacić za swoje błędy 😉
Pozdrawiam

Avatar

Agnieszka

2 sierpnia 2019 Odpowiedz

Gdzie znajdę taką osobę? 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*