Pomysł podpatrzył za granicą. Stworzył pierwszy w Polsce hostel kapsułowy

Japoński wynalazek już jest dostępny nad Wisłą. Polak podjął się stworzenia hostelu kapsułowego w Warszawie. – Wiedziałem, że tego typu kapsuły istnieją już w Europie m.in. w Paryżu, Antwerpii, Helsinkach Londynie czy też w Petersburgu. Dlaczego nie miałoby to funkcjonować u nas? – mówi Adam Wawrzyński, twórca hostelu kapsułowego w Warszawie.

Fot. materiały prasowe

Pierwsze hotele kapsułowe powstały w Japonii w 1979 roku.  Były one odpowiedzią na brak przestrzeni dla nocujących pracowników oraz bardzo szybkiego stylu życia, gdzie każde miejsce do spania było dobre. Teraz ten trend dotarł również do Polski. – W 2012 roku musiałem przeprowadzić się do Warszawy. Jednak chcąc pozostać w rodzinnej Bydgoszczy musiałem mieszkać w hostelach i hotelach. Okazało się że są wiecznie są pełne, standard niski, a ceny wysokie. Tak zrodził się pomysł – mówi Adam Wawrzyński.

Zanim jednak twórca przystąpił do realizacji swojego biznesu, postanowił przetestować kilka z nich dostępnych na rynku. Na podstawie swoich doświadczeń zrobił listę siedemnastu problemów, które przeszkadzały mu wypocząć. Dzięki temu przy produkcji własnych kapsuł, mógł wszystkie te elementy poprawić. Jednak jak się z czasem okazało, nie był to najtańszy biznes. Całkowity kosztorys biznesu wyniósł blisko 3 mln zł, co skutkowało koniecznością poszukiwań inwestorów.

Fot. materiały prasowe

Każda z kapsuł ma wymiary 1m x 1m x 2,3m i jest w kształcie prostopadłościanu. Ułożone są jedna na drugiej w jednym dużym pomieszczeniu. Wydawać by się mogło, że nie są to przestrzenie, w których można wygodnie przenocować. Od otwarcia minęło już ponad 3 tygodnie, a liczba gości odwiedzających obiekt stale rośnie. – Wiele osób obawia się, że w takich miejscach będą cierpieć na klaustrofobię. Jednak już po jednym przenocowaniu wszyscy są wyspani i nie czyją się nie komfortowo, z tego powodu, że zostali zamknięci w małej przestrzeni – mówi pomysłodawca.

Kolejne miasta na celowniku

Po początkowym sukcesie biznesu, twórca snuje już plany o otwarciu kolejnych hosteli w innych częściach kraju. – Planujemy pojawić się w 5-6 największych miastach Polski, które generują największy ruch turystyczny – zaznacza twórca hostelu kapsułowego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski