Pomysł Polaków na hodowlę roślin bez użycia gleby podbija Kickstarter

Polacy wpadli na pomysł stworzenia doniczki, w której można hodować rośliny bez użycia gleby. Dzięki temu zawsze można mieć obok siebie dowolne świeże warzywa. Ich pomysł podbija globalną kampanię na Kickstarterze. W ciągu zaledwie kilku dni zebrali blisko 50 tys. USD, co stanowi 110 proc. założonej kwoty.

Fot. Verdeat

Polskie pomysły coraz częściej podbijają globalne zbiórki crowdfundingowe. Teraz przyszedł czas na kolejną, a dokładnie na Verdeat. Na pomysł stworzenia innowacyjnej donicy, która nie wykorzystuje gleby wpadł Robert Paluch. – Pomysł lub proces, który doprowadził do stworzenia Verdeat wziął się z potrzeby zmiany w skali globalnej poprzez działania lokalne lub nawet domowe.  Bez zagłębiania się w szczegóły, Verdeat jest dobrym początkiem dbania o klimat i o przyszłość zdrowszego podejścia do pożywienia.  Dodatkowo niezmiennie od kilku lat doświadczamy problemy z weryfikacją jakości zdrowej żywności (niepryskanej, bio czy eco). Dodatkowo CEO Robert Paluch przeszedł na weganizm 3 lata temu i chciał uprawiać ekologicznie warzywa we własnym domu. Dzięki Verdeat każdy dokładnie zna źródło produktów, które ma na talerzu – wyjaśnia członek zespołu Verdeat.

Do hodowli roślin nie jest wykorzystywana gleba, jednak pomimo tego rozwijają się prawidłowo. Jak to możliwe? Rośliny otrzymują optymalną dawkę wody i składników odżywczych, które to przy pomocy specjalnych lamp LED (emitujących spektrum podobne do światła słonecznego) umożliwiają im 40% szybszy wzrost w porównaniu z regularną uprawą w glebie. Wzrost jest możliwy 365 dni w roku bez względu na warunki pogodowe. Ciekawostką jest, że sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji, która umożliwia ustawianie odpowiednich parametrów systemu.

Zalet ze stosowania jest bardzo dużo. Jak wskazuje pomysłodawca wśród nich można wymienić: szybszy wzrost w porównaniu z regularną uprawą w glebie, Rośliny uprawne, które są większe, zdrowsze i świeższe niż w twoim sklepie spożywczym, przyjazne dla środowiska oraz promuje ideę zero waste.

Polski pomysł podbija świat

Jeszcze kilka lat temu o crowdfundingu nie słyszał praktycznie nikt w Polsce. Dziś jest zupełnie odwrotnie, stając się alternatywną formą finansowania innowacyjnych pomysłów. – Crowdfunding to dobry sposób na zapoznanie się z rynkiem i klientem. Daje czas na zebranie opinii, kiedy praca nad urządzeniem jest w toku i pozwala na wprowadzenie ulepszeń, jeżeli tego wymaga klient/urządzenie/sytuacja. Dla większości to sposób na sfinansowanie projektu, dla nas to czas pozwalający na promocję jeszcze przed oficjalnym wejściem na rynek i możliwość trafniejszego targetowania przyszłego klienta i jego potrzeb – mówią założyciele Verdeat. Zresztą to właśnie oni przekonali się jak bardzo może być skuteczna ta metoda pozyskania kapitału, bowiem prowadzą kampanię na platformie Kickstarter. W ciągu zaledwie kilku dni zebrali blisko 50 tys. USD.

– Odzew na Verdeat jest bardzo pozytywny i dociera do nas z całego świata. Większość komentarzy pojawia się z Ameryki Północnej i Unii Europejskiej – mówi Robert Paluch. – Nasz plan to zasięg globalny. Z badań rynku i głosów, jakie do nas dotarły, coraz większa liczba ludzi na całym świecie rozumie potrzebę zmiany w myśleniu o żywieniu. Mają oni świadomość jak negatywny wpływ na nas, środowisko i przyszłość może mieć obecna sytuacja związana z masową produkcją żywności. Nasz główny rynek na ten moment to obszary gdzie wiedza czy chęć wprowadzania tych zmian jest największa oraz gdzie klient jest świadomy i zdecydowany te zmiany wprowadzać. Na ten moment to Ameryka Północna, kraje Europy Zachodniej i Skandynawia. Dodatkowo logistycznie to łatwiejszy rynek, niż Azja czy Ameryka Południowa, do których również mamy zamiar dotrzeć – dodaje.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Stefan

3 października 2019 Odpowiedz

Kolejne golenie frajerów na Kickstarterze? Geniusze odkryli hydroponikę xD Takie uprawy można sobie urządzić za rozsądniejsze pieniądze w Ikei xD
https://www.ikea.com/pl/pl/cat/domowa-uprawa-roslin-35170/

Avatar

zbyszeknor

3 października 2019 Odpowiedz

Ale tego z Ikei nie postawisz w pokoju bo brzydkie. Wielka Ikea nie wpadła na to by zrobić to ładniej.

Avatar

Jurek

3 października 2019 Odpowiedz

Jestem ciekaw jakie to składniki. Widziałem uprawę praktycznie bez ziemi pomidorów .Efekt taki, że pomidory jak malowane tyle tylko że skórka jak plastik o smaku nawet nie wspomnę .

Avatar

Tobiasz

3 października 2019 Odpowiedz

W handlu mamy już kilkanaście systemów do domowej hydroponiki. Najszybciej można kupić w najbliższej IKEI. Uprawa hydroponiczna jest znana od dziesiątków lat – myślicie, że skąd bierze się sałata z Lidla? Ten wasz portal opiera się na niewiedzy – ciągle pokazujecie jakiś wspaniały wynalazek Polaków, który jest na świecie na rynku od lat…

Avatar

h2o+tablica

3 października 2019 Odpowiedz

się mi podoba najbardziej
„Rośliny otrzymują optymalną dawkę wody i składników odżywczych” –
zapewne środki odżywcze to z innej donicznki, a nie z jakiegoś chem-labu…hehe zdrowa żywność…

Avatar

qwaki

3 października 2019 Odpowiedz

Kolejny odkrywca koła. 😉 Hydroponika jest świetnym sposobem na domowe uprawy. Na szczęście coraz więcej jest gotowych systemów. To nie tylko Ikea, pierwszy był chyba Green Farm i mniejsze Click Grow.

Avatar

żółwik

4 października 2019 Odpowiedz

Chińczycy lubią to. Do dostania na aliexpress za dwa mniesiące.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*