Pomysł umorzenia długów firm wobec ZUS upadł. Będzie zaostrzenie przepisów

Pomysł Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza odnośnie umorzenia długów przedsiębiorców wobec ZUS został odrzucony – informuje Rzeczpospolita. Gazeta pisze, że kolejne propozycje w tej sprawie są „konsekwentnie odrzucane przez rząd”.

Fot. FORUM/ Andrzej Bogacz

Na początku kwietnia Rzecznik MŚP, przedłożył pomysł rządowi odnośnie umorzenia długów przedsiębiorców wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Miałoby się to odbyć za pomocą wskrzeszenia ustawy z 2012 r., przewidującej umorzenie zaległości w składkach ZUS osób prowadzących działalność gospodarczą w latach 1999–2009. Rzecznik chciał wydłużenia tego okresu aż do 2018 r.

Jednak już wiemy, że z takiej formy pomocy nie skorzystają firmy. Jak wyjaśnia Rzeczpospolita, jest to spowodowane wysokimi kosztami, które już w 2012 roku były wysokie – blisko 1 mld zł. Teraz ta kwota mogłaby być wyższa kilkukrotnie. Jak wskazuje gazeta rząd obecnie szuka oszczędności, aby móc sfinansować rosnące wydatki, dlatego tym bardziej oddala się pomysł abolicji długów. Co więcej rząd przewiduje od 1 stycznia 2020 r. zaostrzenie przepisów o ubezpieczeniach społecznych.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*