Ponad 6 tys. firm dostało dotację. Walczyły o maksymalnie 430 tys. zł dofinansowania

Ponad 6 tys. firm uzyskało bezzwrotne dotacje na kapitał obrotowy i finansowanie bieżących kosztów działalności przedsiębiorstwa. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podsumowała program skierowany do firm, które ucierpiały w związku z pandemią.

Fot. Puls Biznesu/ Grzegorz Kawecki

Do firm w programie „Dotacje na kapitał obrotowy” trafiło lub niebawem trafi w sumie ponad 1 mld zł. Tylko 7 proc. złożonych wniosków nie uzyskało akceptacji.

Program realizowany przez PARP wystartował 15 czerwca. To tego dnia ruszyło przyjmowanie wniosków od średnich firm szukających finansowania bieżącej działalności. Przez półtora miesiąca średnie firmy, a więc zatrudniające nie więcej niż 250 osób aplikowały w instytucjach pośredniczących o pieniądze, które mogły przeznaczyć na bieżące wydatki. Maksymalna kwota wsparcia pojedynczej firmy wynosiła 430 tys. zł. Wśród wydatków, które można pokryć z tego dofinansowania były: wynagrodzenia, zobowiązania wobec ZUS, wynajem lokalu czy zakup towarów. Nabór trwał do 31 lipca i kilka dni temu zakończył się proce oceny ostatnich wniosków.

Z danych przedstawionych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że pozytywną decyzję o przyznaniu dofinansowania otrzymało w sumie 6 260 właścicieli średnich firm. Suma środków przyznanych w ramach programu „Dotacje na kapitał obrotowy” wyniosła 1 121 080 771,18 zł. Na postawie złożonych wniosków do PARP średnia kwota wnioskowana przez firmy to 182,5 tys. zł.

Pieniądze na paliwo czy ZUS

Środki przyznane danej firmie uzależnione były od iloczynu stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, w których wnioskodawca potrzebował wsparcia. Pozyskane pieniądze właściciele firmy mog przeznaczyć na sfinansowanie bieżących potrzeb firmy, jak opłacenie prądu, gazu czy zakup paliwa, najem powierzchni, zakup towarów, ale także ubezpieczenie działalności na okres maksymalnie trzech miesięcy.

Program „Dotacje na kapitał” obrotowy realizowany jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, a finansowany z programów Polska Wschodnia oraz Inteligentny Rozwój. Właściciele przedsiębiorstw zlokalizowanych w województwach: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim starali się o dotację z programu Polska Wschodnia. Natomiast firmy zlokalizowane w pozostałych regonach Polski ubiegały się o finansowanie z Programu Inteligentny Rozwój. W sumie przygotowana była pula 2,5 mld zł. Ostatecznie firmom przyznano 1,1 mld zł.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*