Ponad 600 mln zł gwarancji kredytowych z dotacją dla prowadzących działalność gospodarczą

Bank Gospodarstwa Krajowego podsumował swój program gwarancji dla firm z dotacją. Inicjatywa miała pomóc firmom uzyskać płynność finansową w trudnym czasie pandemii. Z gwarancji kredytowych przedsiębiorcy mogą skorzystać do końca czerwca.

dopłąty do wynagrodzenia

Fot. FORUM/ Anatol Chomicz

Jak czytamy w raporcie „Efekty programu gwarancji Biznesmax z dotacją”  dzięki wsparciu BGK przedsiębiorcy korzystający z programu uniknęli zwolnień pracowników lub je ograniczyła. Pozyskane środki pomogły też w zrealizowaniu zaplanowanych wcześniej inwestycji.

W okresie od maja do stycznia ubiegłego roku instytucja udzieliła gwarancji z dotacją na łączną kwotę 661 mln zł. Dla porównania w okresie październik 2017 do kwietnia 2020 pula środków przeznaczonych na program gwarancji wyniosła 334 mln zł. To pokazuje, jak w czasie pandemii wzrosło zainteresowanie tą formą wsparcia i zapotrzebowanie przedsiębiorstw na finansową kroplówkę.

biznesmax wykresy_Obszar roboczy 1.jpg
Gwarancje kredytowe Banku Gospodarstwa Krajowego umożliwiają przedsiębiorcom dostęp do uzyskania kredytu. Dzięki gwarancji otrzymują oni finansowanie na korzystniejszych warunkach, a w przypadku problemów ze spłatą kredytu, BGK spłaci go do wysokości gwarantowanej kwoty kapitału kredytu (bez odsetek i innych kosztów kredytu) na rzecz banku kredytującego. Po zmianach wprowadzonych w 2020 r. gwarancje Biznesmax dają szerszy dostęp do kredytów i pozwalają zachować płynność finansową przedsiębiorstw w warunkach niekorzystnej koniunktury.
biznesmax wykresy-05.jpg
Trzy piąte firm przyznało, że dzięki gwarancjom mogły w czasie pandemii realizować zaplanowane inwestycje, które są tak ważne dla pobudzenia gospodarki.
biznesmax wykresy-02.jpg

Pełny raport „Efekty Programu gwarancji Biznesmax z dotacją” dostępny jest tutaj.

Z gwarancji Biznesmax na nowych i korzystniejszych warunkach można skorzystać do końca czerwca 2021 r. O dostępności poszczególnych gwarancji przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się na stronie internetowej BGK oraz w swoich bankach kredytujących. Lista banków i pełna lista rozwiązań dostępnych dzięki pakietowi pomocowemu BGK dla firm dostępna jest na stronie www.bgk.pl.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*