Premier Morawiecki: Zwolnienie ze składek ZUS już od 1 kwietnia

Zwolnienie składek ZUS oraz inne rozwiązania pakietu antykryzysowego zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Taką deklarację złożył premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji.

zwolnienie składek ZUS

Fot. Kancelaria Premiera RP/ Adam Guz

Premier na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia ogłosili nowe obostrzenia wprowadzone na terenie kraju. Oprócz nowych zasad funkcjonowania społeczeństwa Mateusz Morawiecki wskazał także termin, od którego osoby prowadzące własny biznes będą mogły korzystać z rozwiązań pakietu antykryzysowego. Według zapewnień premiera wszystkie zapowiedziane programy pomocowe zaczną obowiązywać od 1 kwietnia.

To w rękach przedsiębiorców będzie zadanie odbudowy polskiej gospodarki, która została mocno uderzona przez kryzys związany z koronawirusem. Firmy będą miały ulgi, dopłaty, bezzwrotne pożyczki, programy zapewniające przedsiębiorcom dodatkową płynność i wiele innych programów. Naszym celem jest jak najszybszy powrót do nowej normalności. Dlatego moim celem jest, aby w ciągu kilku dni szlifowany obecnie program pomocowy został wprowadzony w życie. Niezależnie czy zajmie to 2 dni czy trochę więcej to rozwiązania zaczną obowiązywać od 1 kwietnia – powiedział premier na konferencji prasowej.

Przypomnijmy, że kluczowe dla samozatrudnionych rozwiązania zakładające wsparcie to zwolnienie z opłacania składek ZUS dla właścicieli jednoosobowych firm, których dochody w porównaniu do lutego spadną o 50 proc. Inni samozatrudnieni będą mogli wnioskować o odroczenie płatności. W pakiecie wsparcia jest także możliwość uzyskania 5 tys. zł bezzwrotnej pożyczki oraz do 2 tys. zł wsparcia dla jednoosobowych firm oraz osób pracujących w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło.

Mam nadzieję, że po świętach Wielkanocnych powoli wrócimy do normalnego funkcjonowania, choć musimy pamiętać, że będzie to już nowa rzeczywistość, w której panować będą już nowe zasady funkcjonowania całego społeczeństwa – dodał na koniec Mateusz Morawiecki.

Poniżej link do całej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Łukasza Szumowskiego.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*