Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jest projekt ustawy podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł

Posłowie Konfederacji zaproponowali pierwszy projekt ustawy w nowej kadencji Sejmu. Dotyczy ona podniesienia kwoty wolnej od podatku do ponad 12-krotności miesięcznej płacy minimalnej. Zatem po zmianie miałaby ona wynosić blisko 30 tys. zł.

fot. Rafał Kuźma / FORUM

Kwota wolna od podatku zmienia się bardzo rzadko. Obecnie w Polsce wynosi ona maksymalnie 8 tys. zł, co jest jedną z najmniejszych kwot wolnych od podatku w regionie. Natomiast, gdy przyjrzymy się zmianom wartości, można zaobserwować, że w Polsce Na przestrzeni ostatnich 19 lat kwota wolna od podatku wzrosła zaledwie o 35 proc. Dla porównania w Wielkiej Brytanii wzrosła  o 185 proc.

– Jest skandalem, ogromną niesprawiedliwością społeczną, podatkową, żeby osoby w Polsce, które nie zarabiają minimum egzystencjalnego, nie zarabiają nawet tej pensji minimalnej, płaciły podatek dochodowy — podkreślił szef koła Konfederacja Jakub Kulesza podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Dlatego też posłowie tego koła zdecydowali się zaproponować własny projekt ustawy zmieniającej kwotę wolną od podatku, podkreślając przy tym, iż jest to pierwszy projekt ustawy w IX kadencji Sejmu. Zgodnie z projektem, kwota wolna od podatku miałaby zostać powiązana z miesięczną płacą minimalną i stanowiłaby jej 12-krotność. Oznaczałoby to, że jeśli ustawa weszłaby w życie, to już w 2020 roku kwota wolna od podatku wyniosłaby blisko 30 tys. zł.

Pod projektem ustawy podpisali się wszyscy posłowie Konfederacji, czyli 11 osób. Jednak, aby projekt mógł być procedowany przez Sejm, podpisów musi być co najmniej 15. – Liczymy na to, że w Sejmie jest więcej wolnościowców, więcej zwolenników niższych podatków — powiedział Kulesza.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.