Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorca w Polsce najkrócej pobiera emeryturę

Składki dla przedsiębiorców na emeryturę z roku na rok rosną, jednak nie mogą oni zbyt długo cieszyć się odpoczynkiem. Przedsiębiorcy należą do grupy zawodowej, która najkrócej pobiera emeryturę – wynika z analizy Dziennika Gazety Prawnej.

Fot. YAY Foto/ moodboard

Jak wynika z danych ZUS, ukazanych przez DGP, średnio Polacy pobierają świadczenia emerytalne przez 18 lat i 11 miesięcy. Jednak dysproporcje pomiędzy różnymi grupami zawodowymi są dość duże. Najbardziej poszkodowani są przedsiębiorcy, którzy z czasu wolnego na emeryturze mogą skorzystać przeciętnie przez 15 lat i 1 miesiąc.  – Między innymi dlatego, że nie mają prawa do wcześniejszych emerytur. Ale wpływ na to ma także tryb pracy i związany z nią stres – mówi  dr hab. Wiktoria Wróblewska z SGH dla DGP.

W znacznie lepszej sytuacji są twórcy i artyści, bowiem ta grupa zawodowa pobiera świadczenia emerytalne przez 25 lat. Oznacza to, że nawet 10 lat dłużej mogą cieszyć się z czasu wolnego na emeryturze niż przedsiębiorcy. Osoby posiadające własną firmę, mogą także pozazdrościć długości trwania emerytury m.in. nauczycielom (24 lata i 1 miesiąc), górnikom (23 lata i 1 miesiąc), duchownym (19 lat) czy kolejarzom (18 lat i 1 miesiąc).

Z roku na rok przedsiębiorcy muszą płacić coraz wyższe składki emerytalne, jednak nie oznacza to, że mogą cieszyć się z długiej emerytury. W ostatnim czasie pojawił się także pomysł, aby przedsiębiorcy mogli sami decydować o tym czy chcą oszczędzać na emeryturę za pośrednictwem ZUS-u. – Za naszą zachodnią granicą, gdzie bardzo wielu Polaków pozakładało firmy jest taka zasada, że przedsiębiorca, jeśli chce i może płacić składkę, to ma emeryturę, jeśli nie chce lub nie może, to nie płaci i nie ma emerytury – mówił Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.