Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przedsiębiorcy będą bardziej chronieni przed skarbówką

Już kilka miesięcy temu rzecznik MŚP zapowiedział, że zamierza skończyć ze złymi praktykami skarbówki. Jednak nieoczekiwanie wyrok TSUE wyręczył go w tym. Ochrona obejmie wszystkie nowe kontrole skarbowe, ale też również tych przedsiębiorców, którzy już mają prawomocne wyroki – informuje Gazeta Wyborcza.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości

Czas kontroli skarbowej z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych momentów. Tym bardziej że dotychczas przedsiębiorca miał utrudniony sposób obrony, zważywszy na brak informacji odnośnie dowodów. Jednak teraz ma się to zmienić za sprawą wyroku TSUE.

Jak przytacza gazeta, wyrok sprawi, że teraz organ podatkowy musi zapoznać przedsiębiorcę ze wszystkimi dowodami, na podstawie których zamierza wydać decyzję, a podatnik będzie miał szansę kwestionować te dowody. Ochrona przedsiębiorców przed skarbówką obejmie wszystkich przedsiębiorców, także tych, którzy mają już wyroki sądowe.

Jednak w przypadku tych firm, które otrzymały niekorzystną decyzję fiskusa w sprawach dotyczących odliczenia lub zwrotu VAT, mogą wznowić postępowanie przy czym należy się pośpieszyć. Wznowić swoje postępowanie w ciągu miesiąca od dnia publikacji sentencji orzeczenia TSUE w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej. Oznacza to, że przedsiębiorcy mają czas zaledwie do piątku 15 listopada 2019 r. Wynika to z wyroku w sprawie węgierskiej spółki Glencore Agriculture Hungary Kft., który miał miejsce 16 października 2019 r.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.