Przedsiębiorcy boją się o własne pieniądze

Przedsiębiorcy muszą coraz dłużej oczekiwać na zwrot należności, co powoduje że sami zaczynają wpadać w spiralę długów. Średni czas oczekiwania na zapłatę wynosi już blisko 4 miesiące – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorców”.

Fot. YAY Foto/ MilanMarkovic78

Problem zatorów płatniczych staje się coraz poważniejszy dla polskich przedsiębiorców. Tym bardziej, że coraz bardziej wydłuża się czas oczekiwania na otrzymanie zapłaty. Jak wynika z raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorców” przygotowany przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, w I kwartale 2019 roku przedsiębiorcy musieli czekać do 3 miesięcy i 24 dni na otrzymanie należności. Dla porównania, w ostatnim kwartale 2018 roku, czas ten wynosił 3 miesiące i 15 dni. Wydłużenie średniego okresu oczekiwania jest spowodowany wpadaniem w spiralę zadłużenia kolejnych firm w wyniku nie otrzymywania zapłaty od swoich kontrahentów.

Obecnie problem z zatorami płatniczymi mają przede wszystkim małe firmy. To właśnie one bardzo często są najbardziej narażone na dołączenie do grupy przedsiębiorstw z problemami z regulowaniem swoich zobowiązań. Wszystko przez to, że nie dysponują zbyt wysokim zasobem gotówki, w przeciwieństwie do dużych firm.

W I kwartale 2019 roku zwiększyły się, choć w niewielkim stopniu, problemy z otrzymaniem płatności na czas. Z 17,1 proc. do 19,2 proc. wzrósł odsetek firm, które zaobserwowały narastanie problemów z terminowym regulowaniem zobowiązań kontrahentów. Jednocześnie, również w niewielkim stopniu, bo o 0,1 pp. (z 12,3 proc. do 12,2 proc.) spadł udział firm, które deklarują brak występowania tego problemu.

W I kwartale 2019 roku wzrósł również udział faktur przeterminowanych o ponad 12 miesięcy z 13,6 proc. do 13,8 proc. Warto zauważyć, że jakikolwiek wzrost wskaźnika faktur, których termin minął rok temu jest bardzo niebezpieczny. Wynika to z tego, ze większość z nich nigdy nie zostanie zrealizowana, co łatwo może doprowadzić do upadku firmy oczekującej na zapłatę.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

maniek

28 maja 2019 Odpowiedz

Niech mi ktoś jeszcze raz powie, że sprawdzanie firm w KRD przed podjęciem współpracy jest bez sensu…

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*