Przedsiębiorcy boją się o własne pieniądze
Przedsiębiorcy muszą coraz dłużej oczekiwać na zwrot należności, co powoduje że sami zaczynają wpadać w spiralę długów. Średni czas oczekiwania na zapłatę wynosi już blisko 4 miesiące – wynika z badania „Portfel należności polskich przedsiębiorców”.
Problem zatorów płatniczych staje się coraz poważniejszy dla polskich przedsiębiorców. Tym bardziej, że coraz bardziej wydłuża się czas oczekiwania na otrzymanie zapłaty. Jak wynika z raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorców” przygotowany przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, w I kwartale 2019 roku przedsiębiorcy musieli czekać do 3 miesięcy i 24 dni na otrzymanie należności. Dla porównania, w ostatnim kwartale 2018 roku, czas ten wynosił 3 miesiące i 15 dni. Wydłużenie średniego okresu oczekiwania jest spowodowany wpadaniem w spiralę zadłużenia kolejnych firm w wyniku nie otrzymywania zapłaty od swoich kontrahentów.
Obecnie problem z zatorami płatniczymi mają przede wszystkim małe firmy. To właśnie one bardzo często są najbardziej narażone na dołączenie do grupy przedsiębiorstw z problemami z regulowaniem swoich zobowiązań. Wszystko przez to, że nie dysponują zbyt wysokim zasobem gotówki, w przeciwieństwie do dużych firm.
W I kwartale 2019 roku zwiększyły się, choć w niewielkim stopniu, problemy z otrzymaniem płatności na czas. Z 17,1 proc. do 19,2 proc. wzrósł odsetek firm, które zaobserwowały narastanie problemów z terminowym regulowaniem zobowiązań kontrahentów. Jednocześnie, również w niewielkim stopniu, bo o 0,1 pp. (z 12,3 proc. do 12,2 proc.) spadł udział firm, które deklarują brak występowania tego problemu.
W I kwartale 2019 roku wzrósł również udział faktur przeterminowanych o ponad 12 miesięcy z 13,6 proc. do 13,8 proc. Warto zauważyć, że jakikolwiek wzrost wskaźnika faktur, których termin minął rok temu jest bardzo niebezpieczny. Wynika to z tego, ze większość z nich nigdy nie zostanie zrealizowana, co łatwo może doprowadzić do upadku firmy oczekującej na zapłatę.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
-
„Większość moich decyzji inwestycyjnych była nietrafiona” – Tomasz Czapliński, SpeedUp Venture Capital Group
-
PFR Ventures podpisało pierwsze umowy z funduszami venture capital w ramach programu FENG. Kapitał zostanie przeznaczony na inwestycje w startupy
-
Bogata oferta PARP. Trwają nabory w ramach Funduszy Europejskich
Niech mi ktoś jeszcze raz powie, że sprawdzanie firm w KRD przed podjęciem współpracy jest bez sensu...