Przedsiębiorcy uwielbiają swoje księgowe. Niechętnie je zmieniają

Niemal 70 proc. przedsiębiorców w ciągu ostatnich 5 lat nie zmieniło swojej obsługi księgowej — wynika z Badania Polskiej Mikroprzedsiębiorczości 2019. Oznacza to, że firmy z branży księgowej nie muszą się martwić o brak klienta.

Fot. YAY Foto/ ponsulak

Księgowość to dziś jeden z bardziej dochodowych, i jak się okazuje stabilnych biznesów. ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy inFakt przygotowało Badanie Polskiej Przedsiębiorczości 2019. Wynika z niej, że niemal trzy czwarte przedsiębiorców zleca prowadzenie księgowości specjalistom. Co więcej, gdy przedsiębiorca raz obdarzy swoim zaufaniem księgowego, pozostaje z nim na długo. Jak wskazało badanie w ciągu minionych pięciu lat 70 proc. właściciele firm nie zmienili specjalisty. Jedynie trzy procent badanych odpowiedziało, że zmieniło księgowego więcej niż dwa razy w ciągu ostatnich 5 lat.

Z usług księgowych korzysta aż 75 proc. z nich, a jedynie tylko co czwarty rozlicza samodzielnie swoją działalność. Oznacza to, że biznes księgowy wciąż jest bardzo atrakcyjny. Zobacz ile kosztuje założenie takiego biura rachunkowego.

Przedsiębiorcy od księgowych oczekują przede wszystkim profesjonalnego podejścia do obowiązków i fachowości, ale także reflacji i zaufania. Ponadto więcej niż połowa badanych spotyka się ze swoim księgowym przynajmniej raz w miesiącu. Głównie po to, aby przekazać dokumentację (82 proc.), ale też omówić rozliczanie kosztów i podatków (odpowiednio 36 proc. i 34 proc.).

Przeczytaj także na MamBiznes.pl 

Komentarze

Avatar

Walcząca z NAVami

28 sierpnia 2019 Odpowiedz

Bo księgowy to zazwyczaj najmądrzejsza osoba w firmie i przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że nie trafiliby sobie palcem do nosa bez dobrego księgowego. Szkoda, że tak trudno jest zdobyć uprawnienia miedzynarodowe w księgowości, ponieważ ludzi, którzy się do tego nadają (intelektualnie) mamy znacznie więcej, niż średnia unijna. Niestety droga do tych kwalifikacji (US GAAP, MSRy) jest trudna, a powinna być łatwiejsza niż do debilnych kierunków uniwersyteckich. Wtedy Polska stałaby się w końcu potęgą finansową, bo kolejnym etapem rozwoju księgowego (o ile) jest zawsze własny biznes, a mógłby być domyślnie międzynarodowy, gdyby ktoś zainwestował w ludzi tam gdzie to przynosi efekty.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*