Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przewodnik po programach UE dla firm

W każdym unijnym programie operacyjnym zaplanowano wsparcie dla firm – przypomniano w przewodniku po programach UE Konfederacji Lewiatan. Dodano, że najszersze wsparcie oferują programy: Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia i 16 Regionalnych Programów Operacyjnych.

Foto: Ingimage

PwC, na zlecenie Konfederacji Lewiatan, opracowało przewodnik po programach operacyjnych 2014-2020 dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Znalazło się tam m.in. zestawienie „schematów wsparcia” innowacji i prac B+R czy wykaz instytucji oferujących wsparcie przedsiębiorcom.

Jak zaznaczyli autorzy przewodnika, w ramach perspektywy finansowej UE Polska wykorzystuje ponad 82 mld euro środków unijnych z budżetu polityki spójności. W każdym programie operacyjnym zaplanowano bezpośrednie lub pośrednie wsparcie przedsiębiorców, „jednak najszerszą ofertę dla firm zawierają programy: Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia oraz 16 Regionalnych Programów Operacyjnych realizowanych samodzielnie przez każde województwo”.

Przedsiębiorcy, jak podkreślono, otrzymują pomoc publiczną w wielu różnych formach. Najczęściej są to bezzwrotne dotacje (zaliczki, refundacja wydatków) lub zwrotne instrumenty finansowe (kredyty, pożyczki preferencyjne oraz poręczenia).

„Jednym z głównych celów, jakie chce osiągnąć Unia Europejska, finansując projekty realizowane w państwach członkowskich latach 20142020, jest rozwój innowacji oraz działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw prowadzącej do innowacji” – czytamy. Dodano, że innowacja oraz działalność innowacyjna mogą być rozumiane jako opracowanie albo wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu – wyrobu lub usługi lub procesu, nowej metody marketingowej lub organizacyjnej.

Wskazano także, że w konkursach dla przedsiębiorców organizowanych w latach 20142020 najczęściej stawiany jest wymóg, aby innowacja dotyczyła produktu (wyrobu lub usługi) lub procesu i stanowiła nowość na poziomie regionu (województwa) lub kraju. „Rzadziej niż we wcześniejszych latach wsparcie udzielane jest na innowacje na poziomie firmy” – zaznaczono.

Ponadto, firmy MŚP zainteresowane wdrażaniem innowacji technologicznych „mogą skorzystać z usług proinnowacyjnych – usług doradczych w zakresie innowacji oraz usług wsparcia innowacji, świadczonych przez akredytowane przez Ministerstwo Rozwoju instytucje otoczenia biznesu” – wskazano.

Autorzy przewodnika zwracają też uwagę, że intensywność wsparcia UE zależy m.in. od wielkości przedsiębiorstwa. Dlatego przedsiębiorcy, którzy starają się o fundusze unijne, muszą określić, do jakiej kategorii firm należą: dużych, średnich, małych czy mikro. Wskazano np., że status MŚP posiadają firmy, w których średnioroczne zatrudnienie nie przekracza 10 osób (firmy mikro), 50 osób (małe), 250 (średnie).

Roczny obrót jest mniejszy lub równy odpowiednio: 2 mld euro, 10 mld euro, 50 mld euro. „Niewłaściwe określenie statusu jest błędem, który może skutkować koniecznością zwrotu przyznanych środków (np. jeśli wsparcie w konkretnym konkursie lub działaniu jest przeznaczone wyłącznie dla MŚP, a przedsiębiorstwo, które je uzyskało, okazało się dużą firmą). Dlatego przedsiębiorcy powinni na tę kwestię zwrócić szczególną uwagę” – podkreślono.

Jak zaznaczono, w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej maksymalna dopuszczalna intensywność wsparcia jest wyznaczona oddzielnie dla każdego województwa. „Należy zaznaczyć, że o intensywności pomocy regionalnej decyduje lokalizacja projektu, a nie lokalizacja przedsiębiorstwa” – podkreślono.

Autorzy przewodnika wskazują, że wnioski składane w ramach poszczególnych konkursów muszą się w niego wpisywać, więc „składanie wniosku dotyczącego inwestycji w nowy zakład w ramach konkursu dotyczącego wspierania prac B+R zakończy się niepowodzeniem”. Jak wskazano, w większości programów wspierających B+R lub innowacje jednym z głównych kryteriów oceny projektu jest potencjał komercjalizacyjny opracowywanych rozwiązań i opłacalność całego przedsięwzięcia. „Wsparcie będzie udzielane jedynie na opłacalne przedsięwzięcia, które w przyszłości przyniosą korzyści przedsiębiorstwu” – podkreślono.

Projekty realizowane przez przedsiębiorstwa nigdy nie są finansowane w 100 proc. (PAP)

autor: Magdalena Jarco
edytor: Anna Mackiewicz
maja/ amac/

Źródło: PAP

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.