Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Przez wyrok sądu Paczkomaty znikną z polskich miast?

„Dziecko” Rafała Brzoski, czyli Paczkomaty mają nie mały problem. To za sprawą kontrowersyjnego wyroku, który wydał sąd – poinformował portal prawo.pl. Według niego urządzenia inPostu stoją nielegalnie, gdyż nie posiadają odpowiedziach pozwoleń.

Fot. FORUM/ Daniel Dmitriew

Cała sprawa zaczęła się w lutym ubiegłego roku, gdy jeden z mieszkańców województwa łódzkiego zwrócił się z prośbą do inspektora nadzoru budowlanego o sprawdzenie legalności budowy paczkomatu. Powiatowy inspektor stwierdził, że paczkomat nie jest realizowany zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego i zażądał od inwestora stosownych pozwoleń.

Poznaj historię paczkomatów

Właściciel paczkomatów, firma inPost odwołała się od decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego do wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Jak zaznaczał inwestor w prawie nie ma zdefiniowanego paczkomatu, co więcej brak jest przepisów techniczno-budowlanych, które normowały by  wymogi, jakie musiałyby spełniać te urządzenia. Inspektor podzielił argumenty firmy Rafała Brzoski.

Wyrok jednak nie usatysfakcjonował mieszkańca województwa łódzkiego. Ten bowiem postanowił walczyć dalej. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednak wyrok tym razem nie poszedł po myśli inwestora. Bowiem zgodnie z decyzją sędziów paczkomaty to obiekty budowlane, zatem muszą posiadać pozwolenie, aby je postawić. Oznacza to tym samym, że obecnie wszystkie urządzenia stoją nielegalnie. Firma odwołała się od wyroku i może liczyć na zmianę wyroku, bowiem jak zaznacza portal prawo.pl, część prawników nie podziela uzasadnienia sądu, zaś inni mówią, że konieczne są zmiany, bo prawo nie nadąża za zmianami technologicznymi.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Powerrubber.com 6 mar 2019 (07:47)

Pytanie, które warto zadać:
Kim jest ta osoba z Łodzi? A właściwie, kto z konkurencji opłacił i opłaca całą sprawę? Wiadomo, iż Inpost namieszać w branży KEP.

Z drugiej strony, bardzo interesująca interpretacja sądu, iż jest to budynek. Według tego toku myślenia, większe urządzenia to budynki, to okaże się, iż w zakladach produkujących wyroby gumowe posiadamy wiele budynków w środku zakładu.
Każda maszyna miałaby być traktowana jako budynek, a to przecież urządzenie, które posiada swoją nazwę oraz jasny i zdefiniowany cel. Wszystko zależy od prawników, ale wyjście od definicji jest najlepszym rozwiązaniem.