Przydatne informacje na temat usług InPost

Liczba klientów korzystających z usług InPost nieustannie rośnie. Wśród nich są duże sklepy internetowe, które dzięki współpracy z InPostem mogą zaoferować tanią dostawę oraz klienci indywidualni, którzy najczęściej wybierają odbiór zamówień w Paczkomatach.

  1. W jakich terminach kurierzy InPost dostarczają paczki?
  2. Najpopularniejsze rodzaje paczek InPost
  3. Ile może ważyć paczka?
  4. Cennik dodatkowych usług InPost

Pomimo tego, że większość osób kojarzy InPost ze wspomnianymi Paczkomatami, zakres usług świadczonych przez firmę jest o wiele większy. Jeżeli interesują cię szczegóły związane z ofertą InPost, poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji.

W jakich terminach kurierzy InPost dostarczają paczki?

Kurierzy InPost zawsze starają się dostarczyć paczki w najszybszym możliwym terminie. Tym samym, jeżeli nie wystąpią żadne nieprzewidziane zdarzenia, które mogłyby spowodować opóźnienia w dostawie, wysłana paczka dotrze do odbiorcy w ciągu 1-2 dni. Oficjalne terminy doręczeń dla usługi InPost kurier przedstawiają się następująco: D+ 1 dla opcji kurier Standard (jest to termin przewidywany) oraz D+1 dla opcji kurier 10/12/17 (jest to termin gwarantowany). Wybierając natomiast wariant typu kurier lokalny, paczkę można otrzymać nawet w ciągu kilku godzin. Przed skorzystaniem z tej opcji należy sprawdzić, czy jest ona dostępna w danym miejscu. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w dużych miastach, dzięki czemu odbiorca paczki może błyskawicznie otrzymać kupione towary lub inne rzeczy.

Najpopularniejsze rodzaje niestandardowych paczek InPost

Przed nadaniem paczki za pośrednictwem kuriera InPost warto zapoznać się z zasadami pakowania. Dzięki temu klient nie będzie musiał obawiać się dodatkowych opłat, a jednocześnie prawidłowo zabezpieczy towar na czas transportu. Na koszt przesyłki wpływa typ paczki. Najbardziej opłacalne jest wysyłanie paczek standardowych, a więc przesyłek o wymiarach nieprzekraczających 120 centymetrów dla jednego boku (lub sumy wymiarów mniejszej niż 220 centymetrów). Tego typu paczka może ważyć nawet do pięćdziesięciu kilogramów. Jeżeli jednak klient przekroczy wymiary lub wagę paczki, będzie musiał liczyć się z wyższą opłatą. Firma InPost wyodrębniła trzy najpopularniejsze typy przesyłek niestandardowych.

  • paczki niestandardowe – przesyłki o sumie wymiarów przekraczających 220 centymetrów lub jednym wymiarze przekraczającym 120 centymetrów. Warto więc skorzystać z miarki i sprawdzić długość, szerokość oraz wysokość zapakowanej paczki. Do tej grupy przesyłek zaliczają się również paczki o owalnych lub nieregularnych kształtach.
  • paczki dłużycowe – za takie przesyłki uważane są paczki, w których wysokość długość boku jest większa niż 200 centymetrów. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, przewoźnik doliczy opłatę. Jednocześnie paczka nie może być dłuższa niż 350 centymetrów, ponieważ mogłaby nie zmieścić się w samochodzie kurierskim.
  • paczki gabarytowe – są to wszystkie przesyłki, których waga przekracza standardową wartość. Paczki, których rzeczywista waga przekracza 50 kilogramów, zostaną obciążone dodatkową opłatą. Dotyczy to przesyłek o wadze do siedemdziesięciu kilogramów, ponieważ powyżej tego gabarytu przesyłki traktowane i wyceniane są jako przesyłki paletowe.

Ile może ważyć paczka?

Maksymalna waga standardowej przesyłki (usługa dostępna pod nazwą Kurier standard) nie może więc przekroczyć pięćdziesięciu kilogramów. Nawet jeżeli paczka waży mniej, to warto, aby osoby ponoszące koszty wysyłek zwracały uwagę na wagę paczek. Dzięki temu można skorzystać z tańszej dostawy. Przykładowo, przesyłki o wadze pomiędzy 3 a 5 kilo kosztują niecałe 20 złotych netto. Najtańsze są przesyłki o wadze 1 kilograma, które kosztują niecałe 16 złotych netto.

Cennik dodatkowych usług InPost

Chociaż koszt nadania paczki może ograniczyć się wyłącznie do wspomnianych opłat, czasami warto skorzystać z dodatkowych usług. Jedną z najczęściej wybieranych (szczególnie przy wartościowych przesyłkach) jest ubezpieczenie. Klienci mogą wybrać kwotę ubezpieczenia w wysokości 5, 10, 20, 50 lub 100 tysięcy złotych. Wyższe ubezpieczenie wiąże się z większym kosztem, ale różnice są symboliczne. Jeżeli więc planujesz wysłać coś cennego, nie powinieneś oszczędzać na ubezpieczeniu. Zakres dodatkowych usług obejmuje również usługę pobrania (kurier odbierze pieniądze od odbiorcy w momencie przekazania paczki, dzięki czemu nie ma ryzyka, że odbiorca nie będzie chciał zapłacić), serwis SMS / email, doręczenie paczki w określonych godzinach lub zwrot dokumentów do nadawcy. W przypadku pilnych wysyłek, które mają miejsce w piątek, można wybrać opcję dostawy na sobotę. Dzięki temu paczka trafi do odbiorcy następnego dnia, a więc nie będzie musiał czekać przez weekend na zakupiony przedmiot. Usługa ta przydaje się przede wszystkim firmom, które kupują część, bez której nie da się naprawić maszyny. Wybierając usługę doręczenie sobota, można uniknąć kosztownych przestojów w pracy. Opcja ma również zastosowanie w przypadku osób prywatnych, które zostawiły sobie zamówienie prezentu na ostatnią chwilę.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*