Rachunek firmowy dla nierezydenta nie w każdym banku

Jesteś właścicielem własnego biznesu i przeniosłeś siedzibę do innego kraju? Uzbrój się w cierpliwość zakładając rachunek firmowy dla nierezydenta. Przedstawienie odpowiednio uwierzytelnionych dokumentów jest standardem, a i tak rachunku nie założysz we wszystkich bankach.

Przedsiębiorcy skuszeni przepisami podatkowymi bądź wygodą prowadzenia transakcji handlowych coraz częściej przenoszą swoje firmy poza granice kraju. Jednocześnie aby w dalszym ciągu mieść komfort zwiany z obsługą bankową, konta firmowe zakładają w bankach na terenie Polski. Niestety jako nierezydenci muszą pokonać liczne bariery, z którymi nie spotkaliby się jako rezydenci.

Przedstawienie odpowiednio uwierzytelnionych i przetłumaczonych dokumentów jest wymogiem w większości banków. Dodatkowo właściciel własnego biznesu jest zmuszony do poświęcenia czasu na osobiste załatwienie formalności związanych z zawarciem umowy. Jest to zwiane z procedurami banków. W odróżnieniu do możliwości jakie dają rezydentom, a mianowicie zawarcie umowy o rachunek firmowy drogą elektroniczną, a następnie uwierzytelnienie poprzez wykonanie przelewu bądź podpisanie umowy za pośrednictwem kuriera, nierezydent w tym celu musi udać się bezpośrednio do placówki bankowej.

Redakcja Bankier.pl zapytała banki jak wygląda procedura zakładania konta dla nierezydenta z obszaru małych i średnich przedsiębiorstw oraz jakie dokumenty należy przedstawić. Z otrzymanych informacji od Getin Banku, Citi Handlowego, Plus Banku, PKO BP, BOŚ Banku, Idea Banku, Banku Millennium, BGŻ BNP Paribas oraz Raiffeisen Polbanku wynika, że oprócz wniosku o zawarcie umowy rachunku, jest on zobowiązany przedstawić dokumenty poświadczone pod względem autentyczności klauzulą apostille, uwierzytelnione przez placówkę dyplomatyczną lub tłumaczone przez tłumacza przysięgłego z odpowiednią legalizacją.

Okazuje się jednak, że nie w każdym banku nierezydent ma możliwość otwarcia rachunku firmowego. Wśród zbadanych instytucji oferty dla zagranicznych podmiotów nie posiada Credit Agricole oraz ING Bank Śląski.

Katarzyna Rostkowska

Bankier.pl

 

Komentarze

Avatar

Firma

8 czerwca 2017 Odpowiedz

Ciekawe porównanie opłat w kontach bankowych dla firm znalazłem tutaj:
http://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-firmowych/

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*