Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rachunek firmowy dla nierezydenta nie w każdym banku

Jesteś właścicielem własnego biznesu i przeniosłeś siedzibę do innego kraju? Uzbrój się w cierpliwość zakładając rachunek firmowy dla nierezydenta. Przedstawienie odpowiednio uwierzytelnionych dokumentów jest standardem, a i tak rachunku nie założysz we wszystkich bankach.

Przedsiębiorcy skuszeni przepisami podatkowymi bądź wygodą prowadzenia transakcji handlowych coraz częściej przenoszą swoje firmy poza granice kraju. Jednocześnie aby w dalszym ciągu mieść komfort zwiany z obsługą bankową, konta firmowe zakładają w bankach na terenie Polski. Niestety jako nierezydenci muszą pokonać liczne bariery, z którymi nie spotkaliby się jako rezydenci.

Przedstawienie odpowiednio uwierzytelnionych i przetłumaczonych dokumentów jest wymogiem w większości banków. Dodatkowo właściciel własnego biznesu jest zmuszony do poświęcenia czasu na osobiste załatwienie formalności związanych z zawarciem umowy. Jest to zwiane z procedurami banków. W odróżnieniu do możliwości jakie dają rezydentom, a mianowicie zawarcie umowy o rachunek firmowy drogą elektroniczną, a następnie uwierzytelnienie poprzez wykonanie przelewu bądź podpisanie umowy za pośrednictwem kuriera, nierezydent w tym celu musi udać się bezpośrednio do placówki bankowej.

Redakcja Bankier.pl zapytała banki jak wygląda procedura zakładania konta dla nierezydenta z obszaru małych i średnich przedsiębiorstw oraz jakie dokumenty należy przedstawić. Z otrzymanych informacji od Getin Banku, Citi Handlowego, Plus Banku, PKO BP, BOŚ Banku, Idea Banku, Banku Millennium, BGŻ BNP Paribas oraz Raiffeisen Polbanku wynika, że oprócz wniosku o zawarcie umowy rachunku, jest on zobowiązany przedstawić dokumenty poświadczone pod względem autentyczności klauzulą apostille, uwierzytelnione przez placówkę dyplomatyczną lub tłumaczone przez tłumacza przysięgłego z odpowiednią legalizacją.

Okazuje się jednak, że nie w każdym banku nierezydent ma możliwość otwarcia rachunku firmowego. Wśród zbadanych instytucji oferty dla zagranicznych podmiotów nie posiada Credit Agricole oraz ING Bank Śląski.

Katarzyna Rostkowska

Bankier.pl

 

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Firma 8 cze 2017 (13:47)

Ciekawe porównanie opłat w kontach bankowych dla firm znalazłem tutaj:
http://www.tanie-konto.pl/ranking-kont-firmowych/