Radio Nowy Świat od startu zarabia na siebie. Ubiegły rok osiągnęło ponad 3 mln zł zysku

Wystarczył rok, by radiowy start-up jakim jest Radio Nowy Świat wygenerowało 3 mln zł zysku. Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl projekt, który wystartował w lipcu ubiegłego roku wygenerował blisko 7 mln zł przychodów.

foto: Shutterstock, PrinceOfLove

Radio Nowy Świat to internetowy projekt, który powstał z inicjatywy osób pracujących wcześniej w radiowej Trójce. Od początku projekt finansowany jest z wpłat patronów, którzy co miesiąc wykonują przelew na działalność radia.

Radio od startu na plusie

Według sprawozdania finansowego dostępnego w KRS Radio Nowy Świat w ubiegłym roku wypracowało 6,82 mln zł przychodów. W analizowanym okresie spółka zarządzająca przedsięwzięciem osiągnęła 3,44 mln zł zysku. To oznacza, że radiowy start-up osiągnął rentowność na poziomie 50 proc. Koszt utrzymania radia wyniósł w analizowanym okresie 3,03 mln zł z czego największą część stanowiły usługi obce wynoszące 1,4 mln zł oraz wynagrodzenia, które pochłonęły 1 mln zł – poinformowały na WirtualneMedia.pl

Co istotne aż 6,67 mln zł stanowiły wpływy od patronów zgromadzonych w ramach społeczności Patronite. To właśnie ten sposób finansowania swojej działalności wybrali na początku pomysłodawcy projektu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Słuchaczy, którzy uwierzyli w internetowe radio jest już w sumie 30 tys. Co miesiąc wpłacają na funkcjonowanie radia 632 tys. zł. Suma dotychczasowych wpłat przekroczyła już 10 mln zł. Na pozostałą część wpływów w ubiegłym roku złożyły się 132 tys. zł ze sprzedaży oraz pozostałe przychody. Wpływy sprzedażowe generowane są przede wszystkim przez sklep dostępny na stronie radia. W ofercie znajdują się gadżety sygnowane logiem Radia Nowy Świat. Patroni mogą nabyć m.in. torby oraz kubki.

Rozgłośnia jest finansowana z wpłat pieniężnych słuchaczy i firm prywatnych za pośrednictwem portalu Patronite(możliwe są również wpłaty darowizn bezpośrednio na jej konto). W dniu uruchomienia stacji na jej działanie zebrano łącznie ponad 1,85 mln złotych od ponad dwudziestu pięciu tysięcy patronów, którzy łącznie zadeklarowali miesięczne wpłaty w kwocie ponad 650 tys. zł. Od czerwca do listopada 2020 roku wsparcie sięgało 735 tys. zł od trzydziestu jeden tysięcy patronów). W czerwcu 2021 roku wsparcie wynosiło 635 tys. zł.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*