Ranking kont firmowych

Robot, który samodzielnie złoży meble z IKEI

Masz problem ze złożeniem mebli? Ten robot wyręczy cię w tym i dzięki niemu w ciągu zaledwie 20 minut można otrzymać gotowy mebel pochodzący z IKEI.

Foto: YouTube

IkeaBot jest w stanie prawie w pełni samodzielnie złożyć dowolny mebel. Stworzyli go naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze, a czas który poświęcili nad powstaniem urządzenia przekroczył 3 lata.

Zadanie, które miało przetestować urządzenie, polegało złożeniu krzesła pochodzącego z popularnej szwedzkiej sieciówki – IKEI. Rozrzucono wiele elementów po pomieszczeniu ( czyli dokładnie tak jak zrobiłby to człowiek). Następnie robot mógł przejść do działania

W zaledwie kilka sekund IkeaBot potrzebował na zlokalizowanie wszystkich części. Następnie wykonywał zdjęcia 3D, które pozwoliły mu na stworzenie mapy, określającej kolejność wykonywania  odpowiednich ruchów. Po ponad 11 minutach robot przechodził już do właściwej części składania krzesła. Gotowy mebel został wykonany w ciągu następnych 9 minut.

– Prace montażowe, które mogą przybierać naturalną postać u ludzi, u robota muszą zostać podzielone na różne etapy, takie jak określenie, gdzie znajdują się różne części krzesła, siła potrzebna do uchwycenia części i upewnienie się, że ramiona robota poruszają się bez kolizji względem siebie – powiedział Pham Quang Cuong, który kierował zespołem naukowców.

Mebel został prawie samodzielnie złożony przez robota. Została mu tylko pokazana kolejność wykonywania działań, co można porównać do pokazania instrukcji człowiekowi.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Andy 3 maj 2018 (21:49)

SUPER VIDEO potwierdza ze ten robot faktycznie sklada meble w 20 minut.. uff