Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rozliczenie PIT z własnej działalności. Co się zmienia?

Już od 15 lutego (sobota) będzie można składać formularze podatkowe do urzędu skarbowego. Jednak ten rok przyniósł wiele zmian, w sposobie rozliczenia podatku PIT za 2019 rok.  Oto najważniejsze z nich.

Rozliczenie PIT za 2019 r.;; Fot. Shutterstock/ Proxima Studio

Mikrorachunek podatkowy

Jedną z najważniejszych zmian, które czekają przedsiębiorców rozliczających się z podatku dochodowego jest pojawienie się mikrorachunku podatkowego. To nowy obowiązek każdego z właścicieli firm, które muszą zapłacić podatek PIT, CIT oraz VAT fiskusowi. Bez niego, będzie to niemożliwe.

Sprawdź, jak wygenerować mikrorachunek podatkowy i ile kosztuje

Wykonanie przelewu na mikrorachunek podatkowy jest bardzo prosty i nie różni się od przelewów na inne rachunki. Wystarczy wypełnić tradycyjny przelew. W przypadku numeru konta bankowego należy podać numer mikrorachunku podatkowego (inaczej zwanym indywidualnym rachunkiem podatkowym – IRP).

Warto jednak zaznaczyć, że nowe rozwiązanie podyktowane jest tylko tym przedsiębiorcom, które muszą przelać należny podatek fiskusowi. Zwrot podatku nastąpi natomiast bezpośrednio już na konto przedsiębiorcy.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT – Program e-pity 2019

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

lub uruchom online

Zerowy PIT dla młodych

Od sierpnia 2019 roku osoby, które nie ukończyły 26. roku życia opłacają zerową stawkę podatku PIT. Jednak nie każdy może skorzystać z tego rozwiązania. Jedną z poszkodowanych grup są osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.  Zgodnie z ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zwolnienie z podatku PIT przysługuje jedynie osobom pracującym na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia.

Niższa stawka PIT

Osoby prowadzące własną działalność i rozliczające PIT na zasadach ogólnych, zapłacą mniejszy podatek. To za sprawą październikowej obniżki pierwszej stawki podatkowej do 17 proc. Jednak zgodnie ze znowelizowaną ustawą,  za rok 2019 wyniesie ona 17,75 proc. Natomiast dopiero od bieżącego roku podatkowego będzie to już 17 proc. Tym samym wielkość zapłaconego podatku dochodowego może być znacznie niższa niż większość przedsiębiorców się spodziewa.

Split Payment

Nowością dla wielu przedsiębiorców jest także split payment. Przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi (zaliczane do kategorii produktów i usług wrażliwych), dla których jednorazowa kwota transakcji przekracza 15.000 zł, podatnicy począwszy od listopada 2019 r. są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Obecnie VAT co do zasady płaci sprzedawca, a zabezpieczeniem tego, by podatek był płacony, jest split payment i rachunek VAT.

Terminy

Zmianie ulegają również terminy do kiedy należy złożyć roczne deklaracje podatkowe. W szczególności dotyczy to przede wszystkim tych, którzy rozliczają się według ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formularz PIT 28 należy złożyć w terminie do 2 marca 2020 roku (poniedziałek). W przypadku pozostałych formularzy ostateczny termin na złożenie zeznania przypada na 30 kwietnia 2020 roku (czwartek).

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.