Rusza nabór do drugiej edycji projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge

Polish-Ukrainian Startup Bridge rozpoczął nabór do drugiej edycji projektu, w którym wsparcie otrzymają najbardziej innowacyjne startupy z Ukrainy. Aplikować mogą projekty we wczesnej fazie rozwoju bez względu na branżę, w której działają. Rekrutacja trwa do 30 września br. za pośrednictwem strony www.startupbridge.eu, a udział w projekcie jest bezpłatny.

Foto: FORUM/ Grażyna Myślińska

Celem Polish-Ukrainian Startup Bridge (PUSB) jest identyfikacja najlepszych pomysłów biznesowych, a następnie ich akceleracja w trakcie szkoleń prowadzonych przez doświadczonych ekspertów z Polski. Dodatkowo młodym przedsiębiorcom zza wschodniej granicy projekt ułatwia nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami funduszy Venture Capital. Projekt prowadzony przez Fundację Fundusz Współpracy we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej finansowany jest z programu Polska pomoc Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Co zyskają uczestnicy?

Polish-Ukrainian Startup Bridge skupia się na startupach z Ukrainy we wczesnej fazie rozwoju, znajdujących się na tzw. etapie pre-seed. Spośród wszystkich kandydatów do udziału w projekcie eksperci PUSB wybiorą 30 projektów. W trakcie oceny zgłoszeń będą zwracać szczególną uwagę na pomysły, mające największy potencjał komercjalizacji i rozwoju biznesowego.
Uczestnicy PUSB otrzymają kompleksowy pakiet wsparcia, który obejmuje różnorodne spotkania i warsztaty, indywidualną opiekę mentorską oraz nagrody pieniężne o łącznej wysokości 50 000 złotych. Udział w projekcie kończy się doroczną międzynarodową konferencją Kyiv Tech Hub, gdzie 20 najlepszych zespołów będzie miało szansę zaprezentować swój pomysł przed gronem ekspertów i przedstawicieli funduszy Venture Capital z Polski i z zagranicy. W tym roku wydarzenie zaplanowane jest na koniec listopada br.

– W PUSB na co dzień współpracujemy z liderami innowacyjnych projektów. Spotykamy się z nimi podczas organizowanych przez nas eventów, sprawdzamy, jakie mają potrzeby i jak na nie możemy zareagować. Dlatego nasz projekt wciąż ewoluuje. W obecnej edycji planujemy nie tylko zaangażować jeszcze więcej mentorów z różnych branż czy dziedzin, lecz też przeprowadzić badanie wśród ukraińskich startupów, aby w efekcie skuteczniej je wspierać – wyjaśnia Krzysztof Grochowski, ekspert wiodący i pomysłodawca projektu Polish-Ukrainian Startup Bridge.

Ukraińska specjalność

Udział w tego typu projektach to dla startupów szansa na pokazanie się inwestorom zza granicy i pierwszy krok do międzynarodowego sukcesu.– Nie da się ukryć, że branża IT i startupy to zdecydowanie ukraińska specjalność. Dla porównania, w Polsce jeszcze czekamy na jednorożca, czyli firmę z wyceną powyżej 1 mld dolarów, Ukraina z kolei może się pochwalić już kilkoma takimi spółkami. Przykładem może tu służyć serwis do sprawdzania pisowni w języku angielskim Grammarly czy People.ai dostarczający platformę CRM opartą na sztucznej inteligencji, który dołączył do tego grona kilka tygodni temu – mówi Łukasz Wawak, menadżer projektu i dodaje: Biznesowa droga startupów zza wschodniej granicy często okazuje się być jednak bardzo kręta między innymi ze względu na ograniczone instrumenty wsparcia przedsiębiorczości. Dlatego naszym celem jest wyposażyć je w umiejętności, dzięki którym będą mogły wejść na rynki międzynarodowe i zaistnieć na nich na dłuższy czas.

Łącznie w pierwszej edycji projektu wsparcie otrzymało ponad 150 startupów. Polish-Ukrainian Startup Bridge przekazał na rozwój najlepszych z nich dofinansowania o łącznej wartości 120 tysięcy złotych. Wśród uczestników znalazły się takie startupy, jak Dynamic Air Cooling (DAC), Racoon.world czy Wareteka, które dzisiaj mają na swoich kontach liczne sukcesy. DAC między innymi został dostrzeżony przez fundusz Shape VC, a WareTeka i Racoon.world rozszerzyły swoja obecność na rynkach europejskich, uruchamiając działalność m.in. w Polsce.

Rekrutacja do projektu trwa do 30 września 2021 r. i odbywa się przez formularz rejestracyjny dostępny pod adresem. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Więcej o projekcie: www.startupbridge.eu.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*