Rusza nowy fundusz dla start-upów . Zainwestuje w jeden projekt nawet 4 mln zł

Rusza Movens VC, fundusz venture capital wspierający młode polskie firmy technologiczne w pierwszych krokach ich ekspansji zagranicznej.  Fundusz skupia się na spółkach, potrzebujących od 1 mln do 4 mln zł, działających w Polsce, w szczególności na podmiotach, które w oparciu o algorytmy uczenia maszynowego i AI rewolucjonizują sposób funkcjonowania dużych branż.

58 mln zł to kapitał, jaki Movens VC zainwestuje w polskie firmy technologiczne będące na wczesnym etapie rozwoju i mające potencjał do rozszerzenia swojej działalności na skalę globalną.  Kapitał funduszu tworzy ponad 30 inwestorów prywatnych – przedsiębiorców i menadżerów, ekspertów w swoich dziedzinach, którzy zbudowali silne, międzynarodowe firmy. 43 mln zł na inwestycje zapewnił też PFR Ventures, w ramach programu PFR Starter.

Cel jest jasny: to zapewnienie 16 polskim diamentom technologicznym realnego wsparcia na etapie go-to-market oraz ekspansji międzynarodowej – tłumaczy Artur Banach, partner w Movens VC.
Fundusz, otwarty na koinwestycje, skupia się na firmach mających swoje korzenie w Polsce, oferując finansowanie od 1 mln do 4 mln zł. Movens VC interesuje się przede wszystkim branżami fintech, martech, wsparcia dla e-commerce, logistyki, medtech, industry 4.0 i deeptech oraz sport&wellness, nie zamykając się jednak także na inne sektory. Preferowane modele biznesowe to marketplace i SaaS. Tezy inwestycyjne funduszu oparte są o wykorzystanie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji do zmian w sposobie funkcjonowania dużych branż. Polski talent technologiczny wsparty dobrym finansowaniem i silnym powiązaniem z zachodnimi funduszami VC daje bowiem potencjał na budowę innowacyjnych przedsięwzięć międzynarodowych.

Movens VC wspiera polskie firmy technologiczne z międzynarodowym potencjałem, znajdujące się na relatywnie wczesnej fazie rozwoju, angażując się w spółki na etapach europejskiej rundy pre-seed, seed i rundy A. Potencjał ten jest filarem strategii inwestycyjnej Movens. Jak podkreślają zarządzający funduszem, to dla nich kluczowy aspekt: plan zakłada, aby co najmniej 70 proc. spółek w portfelu funduszu, w kolejnej rundzie pozyskało wśród inwestorów renomowany zachodni fundusz VC.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*