Ruszają pożyczki płynnościowe dla MŚP. Nawet 500 tys. zł dla firmy na kapitał obrotowy

Wracają Pożyczki Płynnościowe, które w czasie pierwszego locdownu wiosną ubiegłego roku cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Program realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej daje firmom możliwość pozyskania dofinansowania na bieżące wydatki prowadzonej działalności gospodarczej.

Wsparcie, z którego skorzystało około 4,5 tys. firm ma na celu pomóc podmiotom gospodarczym w utrzymaniu się na rynku i szybkim wejściu na ścieżkę rozwoju poprzez zasilenie ich kapitałem obrotowym. Na poprawę płynności finansowej polskich przedsiębiorstw instytucje realizujące program chcą przeznaczyć 1,2 mld zł. Pojedyncza kwota zastrzyku finansowego na poprawę płynności w firmie może wynieść 500 tys. zł.

Kapitał obrotowy dla MŚP

Do tej pory w ramach poprzedniego programu Pożyczek Płynnościowych do firm trafiło w sumie 2 mld zł. Za te środki ich właściciele mogli pokrywać wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. O pieniądze mogą się ubiegać mikro, małe i średnie firmy, którym tani kapitał obrotowy ma pomóc wyjść z trudnej sytuacji wywołanej skutkami lockdownu i nałożonych obostrzeń. Pierwsze pieniądze trafią do firm zainteresowanych Pożyczkami Płynnościowymi już w lipcu – zapowiadają przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego. Główną zaletą pożyczki jest jej połączenie z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce przedsiębiorca spłaca tylko raty kapitałowe. Nie trzeba składać żadnych wniosków o uruchomienie dotacji na odsetki. Otrzymuje się ją z chwilą podpisana umowy o pożyczkę. Okres spłaty potrwa nawet do 6 lat, a karencja w spłacie do 6 miesięcy.

Nawet 500 tys. zł zastrzyku gotówki

Maksymalna kwota pożyczki na kapitał obrotowy wynosi 500 tys. zł. Istotne jest jednak to, że przedsiębiorstwo może skorzystać z więcej niż jednego zastrzyku finansowego. Ważne jest, by suma pozyskanego wsparcia nie przekroczyła 15 mln zł. To górny limit, którego firmy korzystające z programu Pożyczek Płynnościowych nie mogą przekroczyć. BGK prognozuje, że z taniego kapitału obrotowego skorzysta kolejnych 1 tys. przedsiębiorców. Pośrednicy finansowi indywidualnie ustalają wysokość pożyczki dla każdej firmy.  Pozyskane środki właściciele firm mogą wydatkować na pokrycie  bieżących potrzeb finansowych, takich jak np. wypłata wynagrodzeń pracowników, spłata zobowiązań krótkoterminowych (faktur od dostawców produktów, czy usług zewnętrznych), jak również opcjonalnie na wydatki inwestycyjne.

Program pożyczek finansowany jest z funduszy europejskich z  program REACT-EU (z ang. Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). Ma on przede wszystkim wesprzeć opiekę zdrowotną, zatrudnienie oraz małe i średnie firmy, a zarazem sprzyjać transformacji ekologiczno-cyfrowej.

ABC Pożyczki Płynnościowej

– organizator: Bank Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem instytucji finansujących
– kto może się ubiegać o wsparcie: mikro, małych i średnich firm
– sektor: dowolna
– spłata: do 6 lat
– oprocentowanie – 0%
– karencja w spłacie – do 6 miesięcy od dnia uruchomienia pożyczki
– wakacje kredytowe – wydłużenie okresu spłaty na 2 miesiące raz do roku (w pierwszym i drugim roku okresu spłaty pożyczki)
– firma może się ubiegać o więcej niż jedną pożyczkę

Skąd finansowanie dla firmy

W czerwcu zakończyło się kilka naborów w ramach funduszy europejskich w takich programach jak Akademia Pozytywnej Zmiany, Wzór na konkurencję czy Przemysł 4.0. W lipcu jednak mimo wakacji osoby zainteresowane pozyskaniem dofinansowania na swoją działalność gospodarczą mogą skorzystać z kilku interesujących programów. O programach i inicjatywach dla firm w lipcu przeczytasz w artykule Dotacje na zakładanie i rozwój działalności gospodarczej w lipcu. Lista programów dostępnych dla firm

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*