Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rząd o sukcesji w firmach

Ustanowienie zarządcy sukcesyjnego i gwarancja ciągłości działalności firmy po śmierci właściciela. To główne zmiany proponowane w projekcie ustawy o sukcesji w firmach rodzinnych, który przyjął rząd.

Foto: FORUM/ Krystian Maj

Jak wyjaśnia wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj, zarządca sukcesyjny będzie kierował firmą między śmiercią właściciela a podziałem spadku. Będzie on prowadził sprawy przedsiębiorstwa używając dotychczasowego NIP-u lub zatrudniając tych samych pracowników. Będzie on też wypełniał zawarte kontrakty. To, zdaniem wiceministra, oznacza zachowanie pełnej działalności przedsiębiorstwa. Wiceszef resortu zwraca uwagę, że zarządca będzie powołany za życia właściciela bądź po jego śmierci przez udziałowców, którym przypada minimum 85 procent spadku.

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej wyjaśnia, że obecnie wraz ze śmiercią właściciela znika też jego firma. Jak wylicza wiceminister Haładyj, wygasają pozwolenia czy koncesje, którymi po
sługiwało się przedsiębiorstwo. Nie może ono korzystać z dotychczasowego NIP-u, traci również pracowników, którym wygasają umowy. Podobnie jest z kontraktami. Obecnie, jak podkreśla minister Haładyj, spadkobiercy musza założyć nową firmę, która pracuje na majątku pozostawionym przez zmarłego właściciela.

Z danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wynika, że codziennie z powodu śmierci właściciela następuje około 100 wykreśleń z rejestru działalności gospodarczej. Jak szacuje Ministerstwo Przedsiębiorczości, około 200 tysięcy właścicieli firm w Polsce ma ponad 65 lat.

IAR / Karol Tokarczyk/Siekaj

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.