Rząd rezygnuje z „testu przedsiębiorcy”

Pod naciskiem opinii publicznej upadł postulat wprowadzenia „testu przedsiębiorcy”. O rezygnacji z kontrowersyjnego pomysłu, który wywołał spore zamieszanie wśród samozatrudnionych poinformowała minister Jadwiga Emilewicz w Radiu Wrocław.

Fot. FORUM/ Adam Chełstowski

Pomysł Ministerstwa Finansów, by wyłapać osoby, które założyły firmę tylko po to, by skorzystać z podatkowych korzyści wzbudził emocje i fale krytyki. Zdaniem autorów rozwiązanie miało zapobiec wykorzystywania samozatrudnienia jako formy zastępującej zatrudnienie na etacie. Na celowniku rządu miały być firmy, które świadczą usługi wyłącznie dla jednego podmiotu i tylko jemu wystawiają fakturę.

Idea prześwietlenia jednoosobowych firm z tylko jednym kontrahentem zostaje odłożona do szuflady. Nie będzie weryfikacji tego, kto jest faktycznym przedsiębiorcą, a kto jedynie wykorzystuje tą formę dla celów podatkowych. Zamiast pomysłu Ministerstwa Finansów rząd zaproponuje inne postulaty pozwalające na uszczelnienie systemu w ramach istniejących przepisów – poinformowała na antenie Radia Wrocław minister Jadwiga Emilewicz. Zdaniem szefowej resortu Przedsiębiorczości i Technologii rozwiązania muszą być wypracowane z pracodawcami oraz związkami.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*