Rząd zaprezentował aktualizację tarczy antykryzysowej
Długo zapowiadany projekt aktualizacji tarczy antykryzysowej w końcu ujrzał światło dzienne. Jego założenia przedstawili Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Według zapowiedzi wartość nowej pomocy wyceniono na 11 mld zł. Teraz projekt trafi do Sejmu.
Koronawirus nie tylko negatywnie oddziaływuje na zdrowie Polaków, ale i na całą polską gospodarkę. Dlatego ponad tydzień temu weszła w życie tzw. tarcza antykryzysowa, która miała przeciwdziałać jego negatywnym skutkom. Jednak wielu przedsiębiorców podkreślało, iż jest ona zbyt mała w porównaniu do wielu innych rozwiązań proponowanych przez kraje europejskie.
Jednak w międzyczasie już prowadzono prace nad rozszerzeniem tarczy antykryzysowej. Wczoraj został zaprezentowany projekt aktualizacji ustawy, w której znalazło się m.in.
- Rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców. Już niebawem ze zwolnienia z ZUS skorzystają także średnie firmy, zatrudniające do 49 pracowników
- Osoby na umowach cywilnoprawnych będą mogły otrzymać pomoc przez trzy miesiące
- Środki przeznaczone z tarczy antykryzysowej zostaną zabezpieczone przed egzekucją komorniczą.
- Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na organizacje pozarządowe
- Agencja Rozwoju Przemysłu będzie oferować przedsiębiorcom wsparcie służące zachowaniu płynności finansowej (głównie dla sektora transportowego). Pomoc polegać będzie również na udzielaniu przedsiębiorstwom pożyczek z 15-miesięczną karencją w spłacie
- Spółdzielnie socjalne będą zwolnione ze składek wszystkich płatników, bez względu na liczbę pracowników
Jednocześnie, jak poinformowała Minister Emilewicz trwają prace nad kolejnymi rozszerzeniami tarczy antykryzysowej. Projekt tarczy antykryzysowej 2.0 ma być gotowy pod koniec bieżącego tygodnia.
Poinformowano także, że w ramach obecnie istniejącej tarczy antykryzysowej złożonych zostało 340 tys. wniosków, w tym 250 tys. o zwolnienie ze składki ZUS, 56 tys. wniosków zostało złożonych na tzw. postojowe oraz 31 tys. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
-
„Większość moich decyzji inwestycyjnych była nietrafiona” – Tomasz Czapliński, SpeedUp Venture Capital Group
-
PFR Ventures podpisało pierwsze umowy z funduszami venture capital w ramach programu FENG. Kapitał zostanie przeznaczony na inwestycje w startupy
-
Bogata oferta PARP. Trwają nabory w ramach Funduszy Europejskich