Rząd zaprezentował aktualizację tarczy antykryzysowej

Długo zapowiadany projekt aktualizacji tarczy antykryzysowej w końcu ujrzał światło dzienne. Jego założenia przedstawili  Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Według zapowiedzi wartość nowej pomocy wyceniono na 11 mld zł. Teraz projekt trafi do Sejmu.

aktualizacja tarczy antykryzysowej

Fot. KPRM/ Adam Guz

Koronawirus nie tylko negatywnie oddziaływuje na zdrowie Polaków, ale i na całą polską gospodarkę. Dlatego ponad tydzień temu weszła w życie tzw. tarcza antykryzysowa, która miała przeciwdziałać jego negatywnym skutkom. Jednak wielu przedsiębiorców podkreślało, iż jest ona zbyt mała w porównaniu do wielu innych rozwiązań proponowanych przez kraje europejskie.

Jednak w międzyczasie już prowadzono prace nad rozszerzeniem tarczy antykryzysowej. Wczoraj został zaprezentowany projekt aktualizacji ustawy, w której znalazło się m.in.

  • Rozszerzenie pomocy dla przedsiębiorców. Już niebawem ze zwolnienia z ZUS skorzystają także średnie firmy, zatrudniające do 49 pracowników
  • Osoby na umowach cywilnoprawnych będą mogły otrzymać pomoc przez trzy miesiące
  • Środki przeznaczone z tarczy antykryzysowej zostaną zabezpieczone przed egzekucją komorniczą.
  • Rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na organizacje pozarządowe
  • Agencja Rozwoju Przemysłu będzie oferować przedsiębiorcom wsparcie służące zachowaniu płynności finansowej (głównie dla sektora transportowego). Pomoc polegać będzie również na udzielaniu przedsiębiorstwom pożyczek z 15-miesięczną karencją w spłacie
  • Spółdzielnie socjalne będą zwolnione ze składek wszystkich płatników, bez względu na liczbę pracowników

Jednocześnie, jak poinformowała Minister Emilewicz trwają prace nad kolejnymi rozszerzeniami tarczy antykryzysowej. Projekt tarczy antykryzysowej 2.0 ma być gotowy pod koniec bieżącego tygodnia.

Poinformowano także, że w ramach obecnie istniejącej tarczy antykryzysowej złożonych zostało 340 tys. wniosków, w tym 250 tys. o zwolnienie ze składki ZUS, 56 tys. wniosków zostało złożonych na tzw. postojowe oraz 31 tys. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*