Rząd zdecydował. Będzie obniżka podatku PIT już od października

Mali przedsiębiorcy, rozliczający się według stawki PIT już października tego roku zapłacą mniejszy podatek dochodowy. Rząd przyjął projekt ustawy obniżki podatku z 18 do 17 proc.

Fot. FORUM/Krystian Maj

Przedsiębiorcy wielokrotnie wskazywali na potrzebę obniżki podatku dochodowego, bowiem to on najmocniej wpływał na działalność przedsiębiorców. Teraz ma się to ziścić i osoby prowadzące działalność gospodarczą , którzy nie wybrali podatku liniowego czy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zapłacą niższy podatek. Jest to pokłosie tzw. piątki Kaczyńskiego, która była już zapowiadana od lutego tego roku.

Sprawdź, o ile wzrośnie składka ZUS w 2020 roku

Zgodnie z przyjętym projektem przez rząd stawka podatku PIT spadnie o 1 punkt procentowy z 18 do 17 proc. Przy czym obniżka obejmie tylko najniższą ze stawek podatku PIT. Oznacza to, że skorzystają z niej tylko Ci przedsiębiorcy, których dochód nie przekroczy 85 528 zł rocznie. Tym samym ci, którzy przekraczają ten próg, wciąż będą podlegać 32 proc. stawce PIT. Nowe regulacje miałyby obowiązywać już od 1 października 2019, choć pierwotnie wskazywano, że od 1 stycznia 2020 r. Przyszłość ustawy teraz zależy od parlamentu, do którego trafi ona do dalszego procedowania legislacyjnego

„Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych” – wytłumaczył rząd. Warto  jednak wspomnieć, że polscy przedsiębiorcy płacą już obecnie jedną z najniższych stawek podatku dochodowego w Europie. Oznacza to, że po zmianie Polska awansuje do grona liderów z najniższym podatkiem PIT.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*