Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rząd znosi kolejne zakazy działalności. Które branże wracają do życia?

Po hotelach, galeriach handlowych czy zakładach fryzjerskich kolejne branże dostały dzielone światło do restartu swojej działalności. Pod warunkiem spełnienia określonych wymogów sanitarnych do życia od 6 czerwca wracają m.in. branża eventowa, kluby fitness, siłownie czy studia tatuażu. Od najbliższej soboty zostanie także zniesiony nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Fot. Kancelaria Premiera RP/ Adam Guz

Polska gospodarka wchodzi w IV etap odmrażania. To echa dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego. ministra zdrowia oraz kultury, na której przedstawiono harmonogram wychodzenia z lockdownu kolejnych branż. Które biznesy wznowią działalność i pod jakimi warunkami?

Ostatnie 2 tygodnie Ministerstwo Rozwoju prowadziło rozmowy z przedstawicielami branż, które wciąż czekały na pozwolenie do wznowienia działalności. Konsultacje toczyły się z właścicielami solariów, studiów tatuażu, branży ślubnej czy eventowej. – Przygotowujemy wytyczne dla ok. 40 branż. Rozmawialiśmy z branżą eventową, dziś spotykamy się z branżą ślubną, a jutro z właścicielami solariów. Potem będą kolejne. Decyzję ws następnych etapów odmrażania podejmie premier – mówiła 10 dni temu Olga Ewa Semeniuk. – Realizujemy coraz więcej testów, zawsze tam gdzie są potrzebne. W związku z tym, ze sytuacja epidemiologiczna się poprawia Ministerstwo Zdrowia zarekomenduje zgodę na organizację wesel do 150 uczestników. Dokładne wytyczne dotyczące reżimu sanitarnego przygotuje Główny Inspektor Sanitarny-mówił z kolei kilka dni temu wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Te zapowiedzi również znalazły dzisiaj swój finał podczas konferencji premiera  i ministrów zdrowia oraz kultury. Dziś zarówno branża ślubna jak i kilka innych sektorów doczekało się na zielone światło ze strony rządu. – Od czasu wykrycia pierwszego przypadku koronawirusa niedługo miną 3 miesiące. Postawiliśmy sobie wtedy cel utrzymania wydolności służby zdrowia. Nie musieliśmy dokonywać dramatycznych wyborów jak Hiszpanie, Włosi, Belgowie czy Szwedzi. Dziś te dane, które w najbardziej wyrazisty sposób dowodzą, że zapanowaliśmy nad koronawirusem lepiej niż bogatsze kraje. Liczba zgonów na 1 mln mieszkańców pokazuje skalę skutecznego działania. Warto przypomnieć to tym, którzy zapominają z jaką sytuacją się mierzyliśmy. Mamy infrastrukturę laboratoriów i jesteśmy lepiej przygotowani do reagowania. Z tych powodów od 30 maja sporo się zmieni – mówi dziś premier Mateusz Morawiecki.

Od 6 czerwca wznowią działalność:

  • salony masażu,
  • solaria,
  • kluby fitness,
  • siłownie,
  • branża ślubna, (wesela do 150 osób)
  • branża eventowa,
  • salony tatuażu
  • transport okołotniczy
  • parki rozrywki,
  • sale zabaw
  • sauny
  • baseny
  • kina
  • teatry
  • filharmonie


Wyjątek stanowią dyskoteki i kluby, które wciąż są miejscami ryzyka pod względem rozprzestrzeniania się wirusa. W sklepach zdjęty zostanie limit osób, które mogą przebywać. Podobnie w przypadku restauracji, pod warunkiem zachowania dystansu oraz noszenia maseczki. Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Z kolei wicepremier Piotr Gliński zapowiedział możliwość organizowania koncertów plenerowych o limicie do 150 osób. Podczas konferencji poinformowano także o zniesieniu nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Obowiązek zakrywania nosa oraz ust został utrzymany w pomieszczeniach zamknięty, a więc sklepach, urzędach, instytucjach publicznych. To już IV etap odmrażania gospodarki po lockdownie. Wcześniej umożliwiono powrót do „nowej normalności” hotelom, galeriom handlowym, fryzjerom, zakładom kosmetycznym, lokalom gastronomicznym.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.