Samozatrudnieni w trudnej sytuacji będą zwolnieni z płacenia składek na ZUS

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których dochody w związku z koronawirusem spadły o 50 proc. będą zwolnione ze składek ZUS. Nowe rozwiązanie dla firm przedstawił prezydent Andrzej Duda.

Fot. Shutterstock/ nikkimeel

Stało się to o co apelowali przedstawiciele środowiska samozatrudnionych. Zapowiadane w środę rozwiązanie zakładające odroczenie konieczności opłacania składek na ZUS zostało zgodnie uznane za daleko niewystarczające. Osoby prowadzące własny biznes zwracały uwagę, że w sytuacji, gdy ich przychody często spadły do zera nie będą w stanie zapłacić tych obciążeń.

Dziś na konferencji prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że samozatrudnieni, których miesięczne dochody w porównaniu do lutego będą niższe o 50 proc. zostaną całkowicie zwolnieni z opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Okres „kwarantanny od ZUS” obowiązyła będzie przez 3 miesiące. Poniżej oświadczenie głowy państwa w tej sprawie, która od kilku dni rozpalała dyskusję wśród właścicieli jednoosobowych firm.

Wcześniej o takie rozwiązanie problemów przedsiębiorców zaapelował również wicepremier Jarosław Gowin. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaproponował, żeby zwolnienie z opłacania  ZUS-u dla branż, które obecny kryzys wywołany przez epidemię dotknął najmocniej.

Antykryzysowy pakiet dla firm w pigułce
1. Samozatrudnieni bez pracowników ze spadkiem obrotów otrzymają: 2 tys. wsparcia netto + nie zapłacą przez 3 mc ZUS
2. Mikrofirmy z 1-9 pracowników (nawet bez spadku obrotów): w ogóle bez składek do ZUS przez 3 mc
3. Więksi ze spadkiem obrotów:mogą wysłać pracownika na przestój (płacą minimalną płacę ale z tego 50% państwo) lub obniżyć wymiar czasu pracy o 20%-wtedy budżet płaci 50% pensji i ZUS (firma ma tylko 40% pierwotnego kosztu zatrudnienia)

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Avatar

Sawek0987

22 marca 2020 Odpowiedz

Prowadzę firmę transportowa luty i marzec wypadł tak słabo że nie ma różnicy pomiędzy nimi i jak, mam wykazać ze moje obroty spadły o 50% skoro w lutym ledwo, starczyło na rachunki i w marcu będzie podobnie. Znieście ten zus bez, żadnych
„haczyków” odpuście ludziom!!!

Avatar

Rob

23 marca 2020 Odpowiedz

No właśnie. A co w przypadku gdy firma wystawiła ostatnie faktury 1 i 2 marca i stanowią one 70% tych z lutego (I tak bardzo małe przychody) ale teraz już nic nie zarabia?

Avatar

Artur

23 marca 2020 Odpowiedz

Firmy jednoosobowe na KARCIE PODATKOWEJ też będą zwolnione?

Avatar

Rob

23 marca 2020 Odpowiedz

No właśnie. A co w przypadku gdy firma wystawiła ostatnie faktury 1 i 2 marca i stanowią one 70% tych z lutego (I tak bardzo małe przychody) ale teraz już nic nie zarabia?

Avatar

Zibi

23 marca 2020 Odpowiedz

Czy emeryt prowadzący 1 os dz. g. opłacający tylko ubezp. zdrowotne będzie też niego zwolniony?
Czy po bierając emeryturę też dostanie 2000 wsparcia?

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*