Jaką składkę zdrowotną zapłaci Twoja firma? Ruszył specjalny kalkulator

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą specjalny kalkulator. Narzędzie ma ułatwić oszacowanie wysokości składki zdrowotnej, którą przedsiębiorca zapłaci do ZUS. 

Fot. Shutterstock/ whitelook

Obowiązujący od stycznia Polski Ład wprowadził sporo zamieszania wśród osób prowadzących firmy. Ułatwić ustalenie wysokości składek ma uruchomiony na stronie zus.pl kalkulator. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

Nowe rozwiązania podatkowe wprowadziły konieczność comiesięcznego obliczania składki zdrowotnej na podstawie osiągniętego dochodu. Żeby ułatwić przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności – ZUS przygotował specjalny bezpłatny kalkulator. Jest on dostępny na stronie zus.pl.

Jaka działa kalkulator?

Korzystanie z narzędzia jest stosunkowo proste. Wystarczy, że płatnik wprowadzi kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu żeby kalkulator oszacował wysokość składki, która trzeba zapłacić.

Bezpłatny kalkulator jest już dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach: Płatnik i ePłatnik. Bardzo dobrze sprawdziły się podobne kalkulatory służące np. obliczeniu składki w czasie korzystania z ulgi „mały ZUS+”. Wszystkie nasze kalkulatory są dostępne w zakładce kalkulatory ZUS. Korzystanie z nich jest całkowicie bezpłatne.

Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych składkę za styczeń płaci od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. czyli na dotychczasowych zasadach.

Aby wyliczyć składkę za styczeń korzystając z kalkulatora wybiera się z listy styczeń i jako formę opodatkowania – zasady ogólne. Po tym należy nacisnąć klawisz – oblicz.
– Co ważne. Korzystając z kalkulatora nie wypełnia pola dochód gdyż dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych zostało wprowadzone nowe pojęcie – „rok składkowy”, który trwa od lutego do stycznia kolejnego roku – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zwraca także uwagę, że na stronie ZUS opublikowany jest specjalny poradnik dla przedsiębiorców, prowadzone są otwarte szkolenia dla wszystkich zainteresowanych oraz organizowane dyżury telefoniczne i stacjonarne. Przeszkoleni eksperci odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy sal obsługi klientów udzielają kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej. Można je także uzyskać na infolinii ZUS.

Już od kilku tygodni eksperci ZUS organizują webinary dla przedsiębiorców.

– Oprócz tego cyklicznie wraz z przedstawicielami skarbówki eksperci Zakładu biorą udział w specjalnych dyżurach telefonicznych. Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych – dodaje Iwona Kowalska-Matis.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*