Spółka będzie odpowiadała za prezesa, jak rodzice za małoletnie dziecko

Zmiany w prawie uruchomią lawinę postępowań karnych przeciw firmom. Przy obowiązujących przepisach trzeba było najpierw skazania prezesa spółki czy też jej reprezentanta za przestępstwo, żeby było można pociągnąć spółkę do odpowiedzialności. Teraz, aby spółka ponosiła odpowiedzialność ma wystarczyć zaistnienie przesłanki o popełnieniu przestępstwa przez jej reprezentanta.

Fot. YAY Foto

Postępowanie przeciw spółce może być bardzo dolegliwe. Nie tylko ze względu na ostateczny wymiar kary, ale także ze względu na środki, jakie będą mogły być użyte. W pewnym zakresie prawo będzie mogło działać wstecz.

– Spółka będzie odpowiadała za prezesa, jak rodzice za małoletnie dziecko, to obrazowe stwierdzenie, ale właśnie taki model odpowiedzialności za działania członków zarządu wprowadza przygotowywana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Katarzyna Witkowska-Moździerz, adwokat z Crido Legal J.Ziółek i Wspólnicy sp. komandytowa. – Projekt zakłada całkowitą zmianę modelu i odwrócenie tego, co mieliśmy dotychczas.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

MarketNews24

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*