Sprawdź, który samorząd udzielił przedsiębiorcom wsparcia z powodu koronawirusa

Przedłużający się stan epidemii, coraz bardziej negatywnie wpływa na finanse wielu firm. Jednak coraz więcej samorządów lokalnych jest zainteresowanych niesieniem pomocy przedsiębiorcom. Sprawdziliśmy, w których z nich już można korzystać ze wsparcia.

ulgi lokalne

Samorządy udzielają wsparcia przedsiębiorcom; Fot. Shutterstock/ Patryk Kośmider

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy rządową „Tarczę antykryzysową”. Wartość tego programu opiewa na blisko 212 mld zł i ma przeciwdziałać negatywnym skutkom koronawirusa. Jednym z rozwiązań jest także całkowite zwolnienie z płacenia składek ZUS. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Jednak nie tylko władze centralne, ale i samorządowe chcą wesprzeć przedsiębiorców w ich trudnych chwilach. Przedstawiciele wielu miast w Polsce zapowiedziało wdrożenie pakietu pomocy dla lokalnych firm. Jednak dotychczas zapowiedziane rozwiązania weszły w życie tylko w kilku miejscach. Choć co należy zauważyć z pewnością w najbliższym czasie poniższa mapa ulegnie mocnym zmianom.

Jedną z najczęściej stosowanych rozwiązań jest zwolnienie z opłat za najem lokali (w przypadku jeśli właścicielem nieruchomości jest gmina). Ponadto część miast jest gotowa na zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców, jednak tylko tych, które są w gestii samorządów, jak podatek od nieruchomości czy też podatek od środków transportowych. Wynika to z tego, iż zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, samorządy mogą ustalać samodzielnie tylko wysokość podatków lokalnych. Dlatego też gmina, ani powiat nie może na przykład wprowadzić ulg odnośnie podatku dochodowego (CIT i PIT).

Mapa samorządów, które udzieliły pomocy przedsiębiorcom
Infogram

Rzecznik MŚP apeluje do samorządowców

Wiele jednostek samorządu terytorialnego już dziś wyraziło chęć wsparcia przedsiębiorców, jednak nie wszystkie zdecydowały się na taki krok. Dlatego też rzecznik MSP zdecydował się zaapelować do samorządowców, przede wszystkim o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale – z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię.

– Bardzo proszę o szybkie podjęcie inicjatywy w tym zakresie, aby pomóc uratować firmy oraz miejsca pracy w zarządzanych przez Państwa miastach i gminach – napisał Adam Abramowicz, rzecznik MŚP.

Pełną treść listu znajdziesz tutaj

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*