Jakie sprawy załatwisz w ZUS bez wychodzenia z domu?

Wystarczy komputer lub smartfon i dostęp do Internetu żeby komunikować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie wstając z fotela. Już ponad 7 mln osób założyło swoje indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Fot. Shutterstock

PUE to prosty sposób umożliwiający dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdalnie, bez wychodzenia z domu. Do kogo skierowany jest portal PUE? Do osób ubezpieczonych (na przykład pracowników, zleceniobiorców), płatników składek (na przykład: pracodawców, osób, które prowadzą działalność pozarolniczą), świadczeniobiorców (na przykład emerytów i rencistów), lekarzy.

– Założenie konta trwa zaledwie kilka minut. Na naszej stronie internetowej są szczegółowe informacje i jasna instrukcja w jaki sposób to zrobić – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Aby założyć konto należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Można to poprzez profil zaufany, bankowość elektroniczną lub osobiście w każdej placówce ZUS – dodaje.

Według rzeczniczki, na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Na swoim koncie każdy znajdzie zakładkę odpowiednią dla każdej roli (jako ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek, lekarz). W zakładce znajdują się dane i usługi, z których można skorzystać.

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*