Ten start-up chce pomóc zwalczyć chorobę lokomocyjną

Podróż samochodem często wielu osobom nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Szczególnie wtedy, gdy ktoś cierpi na chorobę lokomocyjną. Z tym problemem borykają się również użytkownicy VR/AR. Start-up z Francji ma być receptą na te bolączki.

Foto: FORUM/ KIM KYUNG-HOON

Według statystyk, ponad jedna trzecia całej populacji cierpi na chorobę lokomocyjną. Naukowcy jednak nie są pewni co może ją powodować. Z kolei francuski start-up wierzy, że znalazł sposób jak jej przeciwdziałać. Boarding VAR, taką właśnie nosi nazwę, postanowił wykorzystać nowe zdobycze technologii, jaką jest VR.

Choroba lokomocyjna pojawia się, gdy oczy i uszy uzyskują 2 różne sygnały. Przykładowo gdy poruszamy się w pociągu to widzimy jak za oknem krajobraz się przemieszcza, jednak nie wyczuwamy ruchu. To najczęściej doprowadza do mdłości. Podczas korzystania z systemu VR / AR widzisz ruch wirtualny, jednak czujnik ruchu umieszczony w uchy go nie wykryje. To również tworzy niekomfortowe samopoczucie.

Urządzenie, które zaprezentowali, może zostać wbudowane w dowolne urządzenie VR i AR. Wykonując liczne testy, twórcy zauważyli, że ich metoda faktycznie działa osiągając skuteczność zbliżającą się do 100 proc. Tworzy poziomą płaszczyznę w polu widzenia peryferyjnego. Tworzy to wrażenie ruchu, który oddziałuje na czujnik ruchu umieszczony w uchy. Konflikt zmysłowy jest wtedy niemożliwy.

Dzięki stałemu rozwojowi tej technologii jaką jest VR i AR, rozwiązanie zaproponowane przez Boarding VARstaje się coraz bardziej dostępne. Według wielu prognoz sprzedaż tych urządzeń może wzrosnąć nawet o 85 proc. w ciągu najbliższych 4 lat.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*