Start-upy zapłacą mniejszy podatek?
Z pewnością niewiele osób wie, że start-upy mogą płacić dużo mniejsze podatki. Takie rozwiązanie funkcjonuje już od przeszło roku i kryje się pod IP BOX, czyli specjalnej uldze podatkowej. Jak z tego skorzystać?

Fot. Shutterstock/ Elle Aon
Od tego roku start-upy mogą przeżyć prawdziwą ulgę. To za sprawą rządowego pomysłu, który funkcjonuje już od blisko roku. Przedsiębiorstwa rozliczające ulgę B+R mogą skorzystać z nowej zachęty podatkowej, tzw. IP Box. Chodzi o IP Box (Innovation Box) – ulgę podatkową od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jej wysokość ustalono na 5 proc., co stanowi dużą zniżkę, w porównaniu do standardowej 19 proc. stawki. Zgodnie z zapowiedziami, to rozwiązanie ma służyć także zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce.
– Preferencyjne zasady dotyczą działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem prawa własności intelektualnej. Wytworzenie oznacza stworzenie nowego kwalifikowanego IP od podstaw. Natomiast rozwinięcie lub ulepszenie przedmiotu ochrony stanowi w szczególności rozbudowanie, poszerzenie zakresu funkcjonalnego lub użyteczności już istniejącego kwalifikowanego IP. Mowa tu w szczególności o patentach, chronionych wzorach użytkowych i wzorach przemysłowych, zarejestrowanych topografiach układów scalonych lub o autorskim prawie do programu komputerowego. Katalog kwalifikowanych IP jest zamknięty – wyjaśnia Adam Albekier, Senior Associate z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Kto może skorzystać z IP Box?
Z tego rozwiązania mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wielkość. Podobnie nie ma w tym przypadku znaczenia długość funkcjonowania na rynku. IP Box skierowany jest zarówno do podatników działających od wielu lat, jak i do firm sprzedających nowe lub zmodyfikowane prawa własności intelektualnej, czyli do start-upów. Co więcej by móc skorzystać z tego rozwiązania nie ma konieczności by podmiot posiadał prawa do korzystania z własności intelektualnej, wystarczy jedynie umowa licencyjna.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
Komentarze
Ponad 1 tys. firm otrzymało dofinansowanie z BGK. Tanie pożyczki na rozwój przedsiębiorstwa
Już ponad 1000 przedsiębiorców skorzystało z pożyczek z projektu „Przedsiębiorcze warmińsko-mazurskie”. Łącznie do…
Dotacje i programy dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W marcu przedsiębiorcy mają w czym wybierać
Mimo obostrzeń i niepewnej przyszłości firmy w marcu mogą skorzystać z wielu programów…
Myślisz o założeniu własnego biznesu? Rusza Festiwal Przedsiębiorczości
Myślisz o założeniu własnego biznesu? Chcesz się podzielić swoimi pomysłami i posłuchać doświadczonych…
Od kwietnia duże zmiany w rozliczaniu z ZUS
1 kwietnia 2021 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nad…
Dotacje i postojowe dla firm w trudnej sytuacji przedłużone. Jaka pomoc dla przedsiębiorców w marcu?
Apele środowiska osób prowadzących działalność gospodarczą przyniosły skutek. Rząd zdecydował się przedłużyć oraz…
Dotacje z funduszy norweskich popłyną do polskich firm. Kto otrzyma wsparcie?
PARP ogłasza wyniki naboru w programie „Rozwój przedsiębiorczości i Innowacje” w dwóch z…