Start-upy zapłacą mniejszy podatek?
Z pewnością niewiele osób wie, że start-upy mogą płacić dużo mniejsze podatki. Takie rozwiązanie funkcjonuje już od przeszło roku i kryje się pod IP BOX, czyli specjalnej uldze podatkowej. Jak z tego skorzystać?

Fot. Shutterstock/ Elle Aon
Od tego roku start-upy mogą przeżyć prawdziwą ulgę. To za sprawą rządowego pomysłu, który funkcjonuje już od blisko roku. Przedsiębiorstwa rozliczające ulgę B+R mogą skorzystać z nowej zachęty podatkowej, tzw. IP Box. Chodzi o IP Box (Innovation Box) – ulgę podatkową od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jej wysokość ustalono na 5 proc., co stanowi dużą zniżkę, w porównaniu do standardowej 19 proc. stawki. Zgodnie z zapowiedziami, to rozwiązanie ma służyć także zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce.
– Preferencyjne zasady dotyczą działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem prawa własności intelektualnej. Wytworzenie oznacza stworzenie nowego kwalifikowanego IP od podstaw. Natomiast rozwinięcie lub ulepszenie przedmiotu ochrony stanowi w szczególności rozbudowanie, poszerzenie zakresu funkcjonalnego lub użyteczności już istniejącego kwalifikowanego IP. Mowa tu w szczególności o patentach, chronionych wzorach użytkowych i wzorach przemysłowych, zarejestrowanych topografiach układów scalonych lub o autorskim prawie do programu komputerowego. Katalog kwalifikowanych IP jest zamknięty – wyjaśnia Adam Albekier, Senior Associate z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Kto może skorzystać z IP Box?
Z tego rozwiązania mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na wielkość. Podobnie nie ma w tym przypadku znaczenia długość funkcjonowania na rynku. IP Box skierowany jest zarówno do podatników działających od wielu lat, jak i do firm sprzedających nowe lub zmodyfikowane prawa własności intelektualnej, czyli do start-upów. Co więcej by móc skorzystać z tego rozwiązania nie ma konieczności by podmiot posiadał prawa do korzystania z własności intelektualnej, wystarczy jedynie umowa licencyjna.
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
-
Prowadzenie własnego biznesu jest wyzwaniem. Często jest się wyrzucanym ze strefy komfortu – rozmowa z Aliną Sztoch, CEO i Co-founderką marki Kubota
-
Trudny czas dla prowadzenia biznesu. Coraz więcej przedsiębiorców zamyka bądź zawiesza działalność gospodarczą
-
Jaki powinien być tytuł przelewu z konta firmowego na prywatne?
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Ukraińskie startupy pozyskują finansowanie i są zdeterminowane do dalszego rozwoju. Pomimo trwającej wojny
-
Firma Supreme Energy oferuje ekskluzywne benefity pracownicze. Wśród nich luksusowe wyjazdy zagraniczne i auta premium
-
CodeTwo – w pracy głównie… podpisują maile.
-
Wyniki finansowe Brand24 – ile zarobili na całodobowym śledzeniu marek?