Stworzyli urządzenie, które czyta w myślach

Stworzone zostało urządzenie, które potrafi domyśleć się co chcemy powiedzieć. Brzmi to trochę jak science fiction, ale jednak to prawda. Inżynierowie z MIT zaprezentowali wynalazek o nazwie AlterEgo. Służy ono do czytania „ludzkich myśli” i przemianę ich na konkretne komendy.

Foto: MIT

AlterEgo pozwala na wydawanie poleceń urządzeniom, przy jednoczesnym braku wydawania z siebie jakichkolwiek dźwięków. Tak krótko można opisać funkcjonowanie tego wynalazku.

Urządzenie, przypominające słuchawkę telefonu, składa się z dwóch części. Większą zakłada się na ucho, a mniejszą pod ustami, dzięki czemu przylega do żuchwy. Poprzez umiejscowienie zestawu sensorów, możliwe jest śledzenie ruchów nerwowo-mięśniowych, które pozwalają na zamianę informacji na polecenia.

Jednak aby wykonywać nieograniczoną ilość działań wykorzystując AlterEgo, będziemy musieli jeszcze poczekać. Obecnie wynalazek jest wstanie rozpoznać 20 słów. Po przeprowadzonych testach, jego skuteczność wyniosła 92 proc.

AlterEgo z pewnością jest kamieniem milowym w rozwoju przekazywania informacji. Jednak z pewnością jeszcze minie wiele czasu, zanim znajdzie swoje zastosowanie w codziennym użytku.

Przeczytaj także na MamBiznes.pl

Bartłomiej Godziszewski
MamBiznes.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

*
*