Szef KAS może blokować konta firm
Od poniedziałku szef Krajowej Administracji Skarbowej może blokować konta firm podejrzanych o oszustwa podatkowe – przewiduje ustawa o STIR. W lipcu br. fiskus będzie otrzymywał z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach firm.

Foto: Marek Wiśniewski , Puls Biznesu
System STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) wprowadzony ustawą w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych umożliwia wymianę informacji między sektorem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS).
Zmiany przewidziane w ustawie wprowadzane są stopniowo. Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek).
Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.
Jak informuje resort finansów, STIR to narzędzie KAS do zwalczania wyłudzeń w VAT, w tym tzw. transakcji karuzelowych, tworzonych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych podmiotów. Monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków podmiotów kwalifikowanych (czyli innych niż rachunki osób fizycznych, służące do celów prywatnych).
„Efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku” – informował resort finansów w kwietniowym komunikacie.
Zgodnie z wyjaśnieniami MF, wskaźniki ryzyka dla poszczególnych podmiotów są analizowane pod kątem wykorzystywania działalności banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do wyłudzeń skarbowych.
W przypadku wystąpienia takiego zagrożenia szef KAS ma prawo zablokować rachunek danego podmiotu. Jeżeli szacowana wysokość zobowiązania podatkowego przekracza 10 tys. euro, blokada rachunku może być przedłużona na okres do 3 miesięcy.
W kwietniu resort finansów informował, że przykładem sprawnego działania STIR była szybka identyfikacja nowo założonego rachunku bankowego i zatrzymanie kwoty ok. 350 tys. euro. Odbyło się przy udziale Generalnego Inspektora Informacji Finansowej na podstawie przepisów o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, bowiem szef KAS nie miał wówczas możliwości zablokowania rachunku. (PAP)
autor: Marcin Musiał
edytor: Dorota Skrobisz
mmu/ skr/
Przeczytaj także na MamBiznes.pl
-
Prowadzenie własnego biznesu jest wyzwaniem. Często jest się wyrzucanym ze strefy komfortu – rozmowa z Aliną Sztoch, CEO i Co-founderką marki Kubota
-
Trudny czas dla prowadzenia biznesu. Coraz więcej przedsiębiorców zamyka bądź zawiesza działalność gospodarczą
-
5 lekcji biznesu z serialu „Sukcesja”. Jak prowadzić firmę do sukcesu
MamBiznes.pl
35 500 obserwujących
+ Zaobserwuj nas-
Liczba założycieli oraz ich cechy osobowości wpływają na sukces startupu, wynika z najnowszych badań
-
Ukraińskie startupy pozyskują finansowanie i są zdeterminowane do dalszego rozwoju. Pomimo trwającej wojny
-
Firma Supreme Energy oferuje ekskluzywne benefity pracownicze. Wśród nich luksusowe wyjazdy zagraniczne i auta premium
-
CodeTwo – w pracy głównie… podpisują maile.